zamknij
AKTUALNOŚCI

A1 Piotrków Trybunalski – Częstochowa w 2022

REKLAMA
A1 Piotrków Trybunalski – Częstochowa w 2022 | Autofakty.pl

Gdy wszyscy myśleli, że temat rozwoju infrastruktury autostradowej w Polsce stanął w miejscu, ze strony rządu padła dosyć nieoczekiwana deklaracja. Dzięki niej ogłoszony ma być przetarg, za sprawą którego zyskamy dodatkowe 80 km autostrady A1.

Połączenie autostrad A1, A2 i A4

O budowie odcinka autostrady A1 poprowadzonego między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową mówiło się od lat. Inwestycja ma przypisany wysoki priorytet, ale nie dzieje się tak bez przyczyny. Dodatkowe 80 km autostrady A1 pozwoli polskiej mapie drogowej na połączenie szlaków A1, A2 i A4. W ten sposób zbudowana zostanie kompleksowa infrastruktura, która zdecydowanie usprawni połączenia tranzytowe oraz pozwoli na dużo szybsze podróżowanie po kraju.

Wszystko wskazuje na to, że lata cierpliwości popłaciły, a zrealizowanie inwestycji jest o krok bliższe. Okazuje się, że przetarg na wyłonienie wykonawcy autostrady A1 na odcinku Piotrków Trybunalski – Częstochowa może zostać ogłoszony jeszcze w kwietniu.

Po przyjęciu ostatecznej wersji Programu Budowy Dróg myślę, że w ciągu dwóch tygodni moglibyśmy ogłosić przetargi na brakujące odcinki A1. Myślę, że mogłoby do tego dojść w kwietniu.

powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w rozmowie z dziennikarzami Tvn24bis.pl.

Dodatkowe 80 km autostrady A1 za 3,6 mld zł

Szacowany koszt budowy autostrady A1 na odcinku Piotrków Trybunalski – Częstochowa o długości 80 kilometrów to 3,6 miliarda złotych. Środki na zrealizowanie inwestycji według zapowiedzi przedstawicieli rządu mają zostać wygospodarowane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z budżetu Krajowego Funduszu Drogowego. W głos wstępnych analiz wyłonienie na mocy kwietniowego przetargu wykonawcy drogi mogłoby sprawić, że odcinek A-jedynki zostałby oddany do użytku w roku 2022.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Tym razem piekło zamarzło naprawdę! Powstanie Jeep Wrangler plug-in hybrid!

Fragment autostrady między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową już za dwa lata będzie jedynym brakującym elementem drogi A1. W lipcu 2016 roku do użytku oddany został 40-kilometrowy odcinek Stryków – Tuszyn, który stanowi obwodnicę Łodzi. W połowie roku 2019 pierwsze samochody pojadą 57-kilometrową drogą na trasie Pyrzowice – Częstochowa. Budowa drugiego z elementów trasy A1 została całkiem niedawno przyspieszona za sprawą 315 milionów euro, które Polska otrzymała z europejskiego funduszu spójności.

Jeżeli w roku 2022 rzeczywiście uda się zrealizować budowę odcinka Piotrków Trybunalski – Częstochowa, dodatkowe 80 km autostrady A1 stanie się faktem. A to sprawi, że trasa będzie liczyć w sumie 560 km, bez żadnych przerw połączy polskie morze z polskimi górami oraz pozostanie jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym.

Tagi: A1autostrada
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ