zamknij
REKLAMA
g%e2%94%bcee%e2%95%a0ebokos%e2%95%a0uc%e2%95%a0u-bordzenia

Głębokość brodzenia to parametr charakteryzujący samochody terenowe, jak sama nazwa wskazuje jest to maksymalna głębokość zanurzenia samochodu w wodzie nie skutkująca awarią. W jakich sytuacjach możemy pozwolić sobie na jazdę po wodzie, bez obaw, że dostanie się ona przez kolektor do silnika? Najlepszym tego wyznacznikiem jest liczba określająca głębokość brodzenia, znajdująca się w specyfikacji technicznej naszego samochodu. 

Definicja tego istotnego dla samochodów typowo terenowych współczynnika jest bardzo prosta. Jest to po prostu najgłębsza woda po której można jeździć bez obawy o zniszczenie samochodu (silnika bądź elektroniki). Do tego parametru należy podchodzić bardzo ostrożnie ponieważ zależy on od prędkości z jaką pokonujemy bród,  dodatkowo podczas przepraw przez tego typu przeszkody zwykle dno nie jest ani równe ani stabilne.

Aby jeździć bez obaw po większych wodach należy się zaopatrzyć w tzw. „snorkel” czyli przedłużenie wlotu powietrza poprowadzone zwykle pod dach samochodu.

Snorkel a głębokość brodzenia

Zabezpiecza ono silnik przed zassaniem i dostaniem się do niego wody. Nie zawsze jednak pomaga bo równie niebezpieczne może być zalanie komputera bądź pozostałej elektroniki sterującej pracą silnika. Reguła tu jest taka, że im starsza terenówka tym bardziej odporna na głęboką wodę i zalanie.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Kąt natarcia – co to jest?
Tagi: parametry terenowe
Izabela Kural

Autor Izabela Kural

Młoda, ambitna, pełna pomysłów dziennikarka motoryzacyjna, która chce obalić mit, że motoryzacja i płeć piękna nie idzie w parze. Zamiłowanie do motoryzacji zdobywałam w czasie studiów na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, interesuje mnie tematyka BRD, Automotive design, Off - road, oraz klasyki. Marzę o zakupie włoskiej perełki

DODAJ KOMENTARZ