zamknij
REKLAMA
green card

Zielona Karta zastępuje standardowe ubezpieczenie OC, obowiązujące na terenie Polski i honorowane na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.

Zielona Karta (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy) ma ujednolicony wzór i jest drukowana na papierze w kolorze zielonym (stąd nazwa). Potwierdza ona, że właściciel samochodu posiada ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Zieloną Kartę może wykupić każdy posiadacz samochodu osobowego, zarejestrowanego na terenie Polski.

W których krajach potrzebna jest Zielona Karta?

Ubezpieczenie trzeba wykupić przed wyjazdem do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Jaki zakres ubezpieczenia oferuje Zielona Karta?

Zielona karta ma taki sam zakres ubezpieczenia, jak typowe ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu posiadacz ZK, będący ofiarą wypadku, może liczyć na wypłatę odszkodowania. Jeśli posiadacz ZK spowoduje wypadek, pieniądze na pokrycie szkód zostaną wypłacone przez ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia Zielonej Karty obejmuje:
do 6 070 000 Euro w przypadku szkód na osobie (na każdego poszkodowanego),
do 1 220 000 Euro w przypadku szkód na mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia.

Kwotę odszkodowania ustala się w oparciu o przepisy kraju, na terenie którego doszło do wypadku, jak również w oparciu o zapisy umowne.

Czy za Zieloną Kartę trzeba dodatkowo płacić?

W niektórych firmach ubezpieczeniowych Zielona Karta jest wydawana za darmo, w ramach ubezpieczenia OC. Może ona jednak nie obejmować wszystkich wymienionych wyżej krajów. Bardzo często Zielone Karty nie obejmują Rosji.

Przy zakupie najtańszego ubezpieczenia OC, tzw. Direct, trzeba liczyć się z koniecznością dopłaty za Zieloną Kartę. Może ona wynieść od 100 do 300 zł za miesiąc, w zależności od ubezpieczyciela, kraju i wcześniejszego przebiegu umowy ubezpieczenia, a także rocznika i pojemności silnika auta.

Czy Zieloną Kartę można wykupić u innego ubezpieczyciela, niż OC?

Zieloną Kartę można wykupić u dowolnego ubezpieczyciela.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  SUV - co to jest?

Na jaki okres wydaje się Zieloną Kartę?

Jeśli Zielona Karta wchodzi w skład standardowego OC, jest ona ważna przez 12 miesięcy. Jeśli kierowca dodatkowo zakupuje Zieloną Kartę, może ją wykupić na okres minimum 15 dni i maksimum 12 miesięcy.

Jak zachować się w razie wypadku za granicą?

Posiadacz Zielonej Karty, który spowoduje wypadek za granicą, powinien oderwać kopię Zielonej Karty i wręczyć ją poszkodowanemu. To wystarczy, aby mógł on uzyskać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, w którym karta została wykupiona.

Tagi: dlaczego warto kupić zieloną kartęubezpieczenei oc przy wyajzdach za granicęubezpieczenie zielona kartaZielona kartazielona karta - do jakich krajów?
Michal Lisiak

Autor Michal Lisiak

Jestem wielbicielem motoryzacji, muzyki house, nowych technologii i podróży po Polsce. Interesuję się typowymi samochodami dla ludzi, a czasem także tymi bardzo nieracjonalnymi, które kupuje się tylko dla przyjemności jazdy i posiadania. Pasjonuje mnie motoryzacja dalekowschodnia, w szczególności japońska i chińska. Od wielu lat piszę artykuły motoryzacyjne, a także reklamowe i content marketingowe dla portali i firm, działających na polskim rynku. Prowadzę też własny portal Motorewia.

DODAJ KOMENTARZ