zamknij
PORADNIKI

Czujniki parkowania – dlaczego są takie ważne i jakie wybrać?

REKLAMA
Czujniki parkowania – dlaczego są takie ważne i jakie wybrać? | autofakty.pl

Jednym z trudniejszych manewrów, z którymi na co dzień ma do czynienia każdy kierowca, jest parkowanie. Ciasne, zatłoczone centra miast i place podziemne przy galeriach handlowych nie ułatwiają bezpiecznego wjechania autem na wybrane miejsce postojowe. Z pomocą w tych niezwykle trudnych momentach przychodzą nam czujniki parkowania.

Czym są czujniki parkowania?

Czujniki to system wspomagający kierowcę w czasie wykonywania manewrów cofania i parkowania. Zbudowany jest z kilku ultradźwiękowych czujników montowanych z przodu oraz z tyłu samochodu, które w miarę zbliżania się do przeszkody (ściany, innego pojazdu, drzewa, itp.) informują o tym kierowcę.

Dźwięki wydawane przez czujniki

W zależności od odległości system wydaje różny komunikat dźwiękowy, a czasem również optyczny (dioda LED). Im bliżej przeszkody jesteśmy, tym sygnał staje się częstszy i intensywniejszy. Odległość mierzona jest na podstawie czasu przepływu fali ultradźwiękowej.

Jakie czujniki parkowania?

Decydując się na montaż systemu parkowania zadajemy sobie pytanie, jaki wybrać. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, na co zatem potencjalny nabywca powinien zwrócić uwagę? Systemy parkowania różnią się od siebie liczbą czujników, ich zasięgiem oraz sposobem montażu.

Czujniki powinny posiadać zasięg około 2 metrów, im więcej znajduje się na wyposażeniu, tym dokładniejszy pomiar mamy zagwarantowany.

Należy zwrócić uwagę również na sposób ich montażu (dostosowany do naszego pojazdu) oraz jakość zatrzasków, które bezpośrednio wpływają na trwałość mocowania układu.

Montaż czujników parkowania

Prawidłowe zamocowanie ultradźwiękowych czujników ma duże znaczenie w kwestii poprawności działania całego układu. Podczas montażu zawsze należy ściśle trzymać się wytycznych producenta, a dodatkowo zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • niezgniatanie przewodów,
  • odłączenie bieguna ujemnego podczas podłączania urządzenia,
  • niezasłanianie świateł wstecznych i rejestracji,
  • niewystawanie czujników poza kontury pojazdu,
  • przewody elektryczne i hamulcowe znajdujące się w pobliżu miejsca montowania czujnika
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Czy istnieje szansa na skuteczne odwołanie od mandatu z fotoradaru?

Czujniki parkowania to swego rodzaju wybawienie dla kierowców z krótkim stażem i tych rzadziej korzystających ze swoich aut, dla których parkowanie to istna zmora. Bezpośrednio wpływają na komfort korzystania z pojazdu i zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po miejskiej dżungli. Ich stosunkowo niewielki koszt i łatwość montażu powodują, że coraz więcej osób wyposaża w nie swoje pojazdy.