zamknij
PORADNIKI

Po czym poznać, że akumulator jest rozładowany?

REKLAMA
Po czym poznać, że akumulator jest rozładowany? | autofakty.pl

Prawidłowo działający akumulator nie przysparza kłopotów i praktycznie o nim zapominamy. Jak jednak rozpoznać, kiedy jest on w pełni naładowany, a kiedy potrzebuje uwagi?

Akumulator, wbrew pozorom, nie jest mocno skomplikowanym urządzeniem. Jest to rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Dzieje się tak dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym, jakie zachodzą w elektrolicie oraz w miejscu zetknięcia elektrolitu z elektrodami.

Ciemność, widzę, ciemność

Jak można rozpoznać, że akumulator został rozładowany? Najczęściej dzieje się to kiedy nie możemy odpalić własnego samochodu, kiedy przekręcamy kluczyk w stacyjce i nie dochodzi do zapłonu, mimo pracy rozrusznika. Jakieś widoczne objawy? Kontrolki przy zegarach przygasają w czasie „kręcenia” lub zupełnie gasną, a zegarek elektroniczny zeruje godzinę. Po kilku takich próbach nie działa nawet klakson. Jakie są tego przyczyny? Aby ustalić czy akumulator w ogóle nadaje się do dalszego użytku, należy być wyposażonym w profesjonalne urządzenia do pomiaru napięcia prądu elektrycznego, takie jak woltomierz i potencjometr.

Najpierw należy sprawdzić jakie napięcie występuje na akumulatorze i czy nie jest przypadkiem poniżej wartości 12,5 V (bez żadnego obciążenia, czyli bez włączonego radia, świateł, klimatyzacji itd).

Jeśli tak jest, oznacza to, że rozpoczął się proces rozładowywania. Kiedy napięcie spadnie poniżej 11 V będzie to oznaczało głębokie rozładowanie akumulatora i konieczność jego wymiany. Trzeba sprawdzić także wartość gęstości elektrolitu.

Brzmi skomplikowanie? Nie wiesz gdzie przyłożyć czujnik, nigdy w rękach nie miałeś woltomierza, a o areometrze nawet nie słyszałeś, to znaczy, że raczej nie powinieneś podejmować się próby kontroli stanu akumulatora. Najlepiej zrobisz, jeśli udasz się w tym celu do warsztatu.

Test ładowania akumulatora

Prawidłowe parametry

Jeśli jednak z jakiegoś powodu jesteś ciekawy jak sprawdzić czy akumulator jest naładowany i jak naładować go w odpowiedni sposób, to spieszymy z odpowiedzią. Można to sprawdzić w podobny sposób, w jaki określaliśmy rozładowanie urządzenia. Prawidłowe napięcie wynosi bowiem od 13,8 do 14,4 V, w zależności od obciążenia jakiemu jest on poddany, a gęstość elektrolitu będzie oscylować pomiędzy 1,26 a 1,28 g/cm3. Wyjątkiem będą tu tylko akumulatory stosowane w klimacie tropikalnym, dla których gęstość ta jest troszeczkę niższa i wynosi 1,23 g/cm3.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Auto z filtrem DPF na krótkie odcinki? O czym pamiętać?

Odwiedzając serwis motoryzacyjny, zapytaj o te parametry. Jeśli mimo próby ładowania akumulator nie będzie ich utrzymywał, to będzie oznaczało konieczność zakupu nowego egzemplarza. Mechanik poleci najlepszy dla Twojego samochodu i w cenie zainstaluje go w odpowiednim miejscu, a na dodatek odbierze zużyty i zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska przekaże go do recyklingu.