zamknij
REKLAMA
Gdzie na narty w Polsce – polecane miejsca | autofakty.pl

Zestawienie dziesięciu ośrodków narciarskich w Polsce nie jest rankingiem najlepszych miejsc do szusowania, ani najtańszych, ani najładniejszych czy też z najdłuższymi trasami i największą liczbą wyciągów. Ani z żadnym innym naj. To całkowicie subiektywny ranking miejsc, gdzie warto się wybrać tej zimy na narty w Polsce.

Być może polskim trasom narciarskim daleko do nartostrad we Włoszech, Austrii czy Francji, a nawet sąsiednich Czechach, ale jednak zgodnie z maksymą „cudze chwalicie swego nie znacie” zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi ośrodkami odpowiednimi na narty w Polsce. Są na tej liście miejsca bardzo dobrze znane wszystkim narciarzom, ale są i takie, o których niektórzy zapewne usłyszą po raz pierwszy.

Białka Tatrzańska

Kotelnica.jpg
Kotelnica (Fot. Łukasz Goryl, Licencja CC BY-SA 3.0 Na podstawie Wikimedia Commons)

Z pewnością jeden z najbardziej modnych obecnie ośrodków narciarskich w Polsce i do tego najszybciej się rozwijający. Duża liczba tras (15 km), trzy stacje (Kotelnica Białczańska, Kaniówka, Bania) z różnymi rodzajami wyciągów, wspólny karnet Tatry Ski, obejmujący swym zasięgiem również nieco oddalone stacje (Kluszkowice, Grapa-Litwinka, Koziniec, Jurgów, a także słowacką Bachledową Dolinę). Trasy są szerokie i raczej łagodne, dlatego jest to idealne miejsce dla początkujących narciarzy, a także rodzin z dziećmi. Turyści docenią również piękne widoki na panoramę Tatr, duży wybór regionalnych karczm, bogatą bazę noclegową (hotele i prywatne kwatery) oraz Termy Białka Tatrzańska.

Dojazd: Najprostsza droga do Białki Tatrzańskiej wiedzie z Krakowa drogą krajową nr 7 (na niewielkim fragmencie S7) do Rabki Zdrój, następnie DK 47 i od Nowego Targu DK 49. Z kierunku Katowic można wybrać drogi krajowe 44 i 28 przez Tychy, Oświęcim i Wadowice aż do Rabki Zdrój. Z kolei z południowo-wschodnich rejonów Polski do Rabki Zdrój również dostaniemy się DK 28, prowadzącą z Przemyśla przez Sanok, Krosno i Nowy Sącz.

Czarna Góra – Sienna

2015 Wyciąg krzesełkowy na Czarną Górę.jpg
Wyciąg Krzesełkowy Na Czarną Górę (Fot. Jacek Halicki, Licencja CC BY-SA 4.0 Na Podstawie Wikimedia Commons)

Położony w Masywie Śnieżnika ośrodek narciarski Czarna Góra może nie należy do największych, ale za to z pewnością do szybko rozwijających się. 10 km tras zjazdowych, 13 tras o różnym stopniu trudności (w tym jedna czarna) zadowolą narciarzy o różnych umiejętnościach, a trzy kolejki krzesełkowe i kilkanaście orczyków dość sprawnie przewożą narciarzy na szczyt stoku. Atutem Czarnej Góry są również piękne widoki na Masyw Śnieżnika, nie tylko z wieży widokowej na szczycie góry. W ostatnich latach dość mocno rozbudowana została baza noclegowa.

Dojazd: Aby dostać się do miejscowości Sienna, należy dotrzeć do Kłodzka – albo drogą krajową nr 8 od Wrocławia, albo drogą wojewódzką nr 381 z Wałbrzycha. Z Kłodzka kierujemy się DK 33 na południe i w Bystrzycy Kłodzkiej skręcamy w drogę wojewódzką 392 do Siennej.

Dwie Doliny (Muszyna – Wierchomla)

Dwie-Doliny
Widok Na Dwie Doliny

Położone w Beskidzie Sądeckim, na stokach góry Pusta Wielka, dwie miejscowości Muszyna i Wierchomla są oddalone od siebie o ok. 30 km. Ośrodek narciarski Dwie Doliny jest chyba pierwszym w Polsce, który łączy trasami narciarskimi i systemem wyciągów tak odległe od siebie miejsca. Panujący w Wierchomli mikroklimat sprawia, że temperatura jest z reguły o kilka stopni niższa niż w sąsiednich miejscowościach. Narciarze mają do swojej dyspozycji łącznie ok. 6 km tras.

Dojazd: Do ośrodka Dwie Doliny dostajemy się od strony Krakowa bądź Tarnowa – drogami krajowymi 75 i 94 do Brzeska, skąd  DK 75 prowadzi do Nowego Sącza. Stamtąd albo DK 87 niemalże do samego przejścia granicznego Mniszek, skąd już drogą wojewódzką 971 do celu naszej podróży, bądź DK 75 i drogą wojewódzką 981 do Krynicy Zdrój, skąd drogą nr 971 dojedziemy do Muszyny.

Jurgów

Stacja Narciarska Jurgów - dolna stacja wyciągu.JPG
Stacja Narciarska Jurgów (Fot. Happa111, Licensed Under CC BY 3.0 Via Wikimedia Commons)

Położony niedaleko Białki Tatrzańskiej Jurgów jest jej niemalże całkowitym przeciwieństwem. Zaledwie 4 km tras, do tego dwie kolejki linowe oraz tylko 4 orczyki mogą zniechęcić potencjalnych narciarzy. Ale to właśnie może dzięki temu na trasach panuje dużo większy spokój i cisza. A oferuje tak samo piękne widoki na panoramę tatr, zaś bliskość Bukowiny Tatrzańskiej również umożliwia odpoczynek w termach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat za kolizję. Co grozi kierowcy?

Dojazd: Jak do Białki Tatrzańskiej, a następnie DK 49 w kierunku przejścia granicznego na Słowację.

Korbielów

Ski lift - Pilsko - panoramio.jpg
Ski Lift, Pilsko (Fot. Ukasiu.pl., Licensed Under CC BY-SA 3.0 Via Wikimedia Commons)

Korbielów położony jest w paśmie Beskidów Wysokich na zboczu góry Pilsko (1557 m.n.p.m.), drugiej co do wysokości góry narciarskiej w naszym kraju (po Kasprowym Wierchu), dzięki czemu narciarze mają kilkanaście kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras, a także możliwość jazdy freeridowej (poza głównymi trasami). Jeden skipass pozwala korzystać z ośmiu różnych wyciągów. Korbielów ma rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową.

Dojazd: Do Korbielowa dojeżdżamy przez Bielsko-Białąa oraz Żywiec. Z Górnego Śląska kierujemy się na Bielsko krajową „jedynką”, zaś z okolic Krakowa DK 52, następnie ekspresową S69 dojeżdżamy do Żywca, skąd drogą wojewódzką 945 dojedziemy do Korbielowa.

Krynica Zdrój

Kolejlinowanajaworzynekrynicka.jpg
Kolej Linowa Na Jaworzynę Krynicką (Licencja: CC BY-SA 3.0 Na Podstawie Wikimedia Commons)

To jedno z najbardziej znanych polskich górskich uzdrowisk, które w swojej okolicy ma dwie stacje narciarskie – Jaworzynę Krynicką oraz Słotwiny. Narciarze mają do swojej dyspozycji duże zróżnicowanie tras narciarskich oraz nowoczesną infrastrukturę, ale za to brak bezpłatnych parkingów. Za to w samej Krynicy jest bogactwo bazy noclegowej, różnorodna gastronomia, słynny deptak oraz liczne zabytki.

Dojazd: Taki sam jak do ośrodka Dwie Doliny.

Szczyrk

Trasa zjazdowa Skrzyczne.jpg
Trasa Zjazdowa Skrzyczne (Fot. Kkic, Licensed Under CC BY-SA 3.0 Via Wikimedia Commons)

Mimo nieco przestarzałej infrastruktury Szczyrk, położony w Beskidzie Śląskim, wciąż jest ważnym miejscem na mapie narciarskiej. Tym bardziej, iż mamy tu sporo potencjalnie ciekawych tras na stokach Klimczoka oraz Skrzycznego, a także dwa ośrodki COS i SON, oferujące razem kilkanaście kilometrów zróżnicowanych tras, w tym posiadające homologacje FIS. W niedalekiej odległości w Wiśle-Malinka znajduje się skocznia im. Adama Małysza.

Dojazd: Do Szczyrka najprościej dojechać od Bielska-Białej drogą wojewódzką nr 942.

Szklarska Poręba (Szrenica)

Schronisko Szrenica.jpg
Schronisko Szrenica (Fot. Wiktor Baron, Licensed Under CC BY-SA 3.0 Via Wikimedia Commons)

Kolejny kurort zimowy w naszym zestawieniu, który oferuje szereg atrakcji miłośnikom zimowych szaleństw. Na zboczu Szrenicy największy jest ośrodek SkiArena Szrenica (choć są i inne ośrodki), który oferuje ok. 12 km tras o różnym stopniu trudności (w tym jedna czarna), trzy koleje linowe oraz pięć wyciągów. A sama Szklarska Poręba to bogata baza noclegowa, liczne karczmy oraz szereg innych atrakcji.

Dojazd: Do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy drogą krajową nr 3 od Jeleniej Góry, do której dotrzemy albo DK 30 od Zgorzelca, albo DK 3 od Legnicy, albo DK 5 od Wrocławia.

Zakopane (Kasprowy Wierch)

Kasprowy Wierch-Kasprov vrch winter 1.jpg
Kasprowy Wierch (Licensed under CC BY-SA 3.0 Via Wikimedia Commons)

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć „zimowej stolicy Polski” z najwyższą górą narciarską, czyli Kasprowym Wierchem. Liczba tras zjazdowych nie należy jednak do największych, najdłuższa prowadzi z Kasprowego Wierchu do Kuźnic. Jeden skipass uprawnia do przejazdu nie tylko kolejką linową na Kasprowy Wierch, ale również wyciągami w Kotle Goryczkowym oraz Hali Gąsienicowej. Same Zakopane to oczywiście liczne atrakcje, nie tylko związane z zimowymi sportami, bardzo bogata baza hotelowa oraz liczne restauracje.

Dojazd: Najprostsza droga do Zakopanego wiedzie z Krakowa „siódemką” do Rabki Zdrój, a następnie DK 47 przez Nowy Targ do Zakopanego.

Zieleniec

Zieleniec-church-winter
Zieleniec

 Ośrodek narciarski Zieleniec to tak naprawdę dzielnica Dusznik Zdroju. Panujący w tych okolicach specyficzny mikroklimat sprawia, że sezon narciarski startuje tu najwcześniej, a zjazdy są jeszcze możliwe, gdy już większość narciarzy dawno schowała swój sprzęt do piwnicy. Do dyspozycji narciarzy jest bardzo dużo tras zjazdowych, od bardzo prostych do trudnych, łącznie 22 km tras oraz 24 wyciągów i kolei, w tym oddana do użytku na początku stycznia 2016 r. 4-osobowa kanapa.

Dojazd: Do Zieleńca dojeżdżamy drogami wojewódzkimi 388 i 389 z Kłodzka, do którego możemy dotrzeć bądź krajową „ósemką” z Wrocławia, bądź drogą wojewódzką 381 z Wałbrzycha.

Tagi: na narty Polskanarty Polskanarty w Polsceośrodki narciarskie w Polsce

DODAJ KOMENTARZ