zamknij
PORADNIKI

Jak działają zabezpieczenia antykradzieżowe?

REKLAMA
Jak działają zabezpieczenia antykradzieżowe | autofakty.pl

Kradzież pojazdów, od wielu lat, jest jednym z najczęściej występujących przestępstw, w samym 2014 r. doszło do ponad 14 tys. uprowadzeń aut. W celu ochrony swojego mienia część właścicieli samochodów montuje w nich różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają uniemożliwić bądź utrudnić „pracę” złodziei. Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy jak działają te najpowszechniej stosowane.

Alarm samochodowy

Auto alarm jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zabezpieczeń. Zbudowany jest z kilku czujników zewnętrznych i wewnętrznych, z których każdy przesyła inny rodzaj danych. Jego sercem jest procesor, który steruje niezawodnością całego układu. Uzupełnieniem zestawu jest pilot, za pomocą którego alarm może być aktywowany lub dezaktywowany.

Najprostsze modele alarmów zasilane są z akumulatora. Natomiast w przypadku tych bardziej skomplikowanych, o rozbudowanych funkcjach, energia pobierana jest z dodatkowo montowanej baterii niklowo-kadmowej.

Taka bateria działa nawet w przypadku zaniku zasilania. W przypadku wykrycia przez czujniki niepożądanego działania (np. otworzenie drzwi, ruch wewnątrz auta) uruchamiany jest sygnał dźwiękowy i bardzo często również optyczny (migają światła kierunkowskazów). Zazwyczaj wraz z alarmem uruchamiany jest także immobiliser, który odcina dopływ paliwa. Rozbrojenie alarmu odbywa się poprzez naciśniecie dedykowanych przycisków na pilocie.

Immobilizer

Przyjrzyjmy się teraz działaniu wspomnianego immobilisera. Odcina on dopływ paliwa lub zasilanie, przez co uruchomienie pojazdu staje się niemożliwe.

Można przyjąć, że immobiliser to kod – najczęściej zapisany w kluczyku.

Po włożeniu go do stacyjki, w ciągu kilkunastu milisekund, sygnał stacyjki i sygnał kluczyka są ze sobą porównywane. W pierwszej kolejności z kluczyka wysyłany jest sygnał do immobilizera. Jeśli oba sygnały są zgodne, przesyła on z powrotem sygnał do kluczyka zapłonu, który uruchamia proces sprawdzający. W przypadku gdy są one takie same zastosowany kluczyk uznawany jest za właściwy. Dopiero wówczas dochodzi do wymiany sygnałów kodowych i blokada zostaje usunięta.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Yanosik, czyli niezbędnik polskiego kierowcy

Lokalizator gps

Najnowsze rozwiązania chroniące nasze pojazdy stanowią lokalizatory gps, które są połączeniem nawigacji samochodowej oraz telefonu. W samochodzie montowany jest czujnik gps, który w czasie rzeczywistym wysyła informacje o bieżącej lokalizacji auta, a właściciel może kontrolować jego położenie za pomocą aplikacji w telefonie, tablecie lub na komputerze.

W zależności od rodzaju wykorzystanego modułu mogą być również wysyłane powiadomienia w formie SMS, informujące np. o wyjechaniu autem poza wyznaczony obszar.

Zaawansowane technologicznie lokalizatory można połączyć z immobiliserem, wówczas w przypadku, kiedy obserwujemy niepożądany ruch naszego auta, mamy możliwość jego zdalnego unieruchomienia.