zamknij
REKLAMA
leasing zwrotny

Na czym polega leasing zwrotny?

Przedsiębiorcy oswoili się już z leasingiem jako takim, który od lat funkcjonuje nie tylko w branży motoryzacyjnej. W klasycznym leasingu korzystamy z zasobów przekazanych nam przez leasingodawcę, a na koniec możemy (w zależności od zawartej umowy i naszych intencji) przejąć leasingowany zasób lub oddać go leasingodawcy. Na podobnych zasadach działa leasing zwrotny, jednak jeden aspekt oznacza tu ogromną różnicę. W modelu leasingu zwrotnego bowiem, na nasz własny zasób (w szczególności mówimy tu o samochodzie osobowym, ale w ten sam sposób mogą być też traktowane nieruchomości i inne zasoby wchodzące w skład majątku przedsiębiorcy) odsprzedajemy leasingodawcy. Po odsprzedaży nadal korzystamy z niego tak jak do tej pory – niewiele się tu zmienia. Oczywiście poza faktem, że za korzystanie z tego zasobu będziemy musieli zapłacić firmie będącej stroną umowy.

Kiedy warto wybrać taki model?

Często zdarza się, że firma dysponuje ogromnym majątkiem w postaci budynków i elementów mienia ruchomego, jednak nie posiada zbyt dużej ilości bieżących środków finansowych. Może to znacząco zaburzać płynność finansową przedsiębiorstwa. W szczególności mamy taką sytuację w przypadku właśnie samochodów. Każdy z nich (jeśli został zakupiony na własność przez firmę) oznacza zamrożone środki finansowe w wysokości średnio kilkudziesięciu tysięcy złotych za każdą sztukę. W praktyce może to oznaczać, że firma nie będzie w stanie podjąć się niektórych zleceń ze względu na zbyt niskie zasoby finansowe. Będzie to w oczywisty sposób działało na jej niekorzyść.

Tymczasem, firma mogłaby nadal korzystać z tych samych samochodów na podstawie umowy leasingu, jednocześnie odblokować zamrożone środki. Często jest to też znacznie tańsza opcja niż branie klasycznego kredytu. Nawet, jeśli zastawem miałyby być te same samochody. Dodatkowo podobnie jak przy zwykłym leasingu, na koniec umowy możliwe jest ponowne włączenie aut w skład majątku przedsiębiorcy, lub pozostawienie ich u leasingodawcy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Podatek PCC-3 od zakupu auta - kiedy płacimy, kiedy nie płacimy

Na co warto uważać?

To, czy wykorzystanie naszych samochodów w ramach leasingu zwrotnego będzie miało sens, zależało będzie od wielu czynników, jak choćby:

  • wieku auta – jeśli jest już w naszej firmie od wielu lat, to zapewne ze względu na koniec okresu jego amortyzacji jako środka trwałego – raczej nie będzie mógł być przedmiotem takiej umowy
  • kwestie podatkowe – tu często napotykamy różnice interpretacyjne, jednak należy bardzo uważnie przeanalizować przepływy finansowe (w szczególności związane z VAT) , zanim wybierzemy taki model
  • koszt wynikający z umowy – trudno oczekiwać, że leasingodawca będzie chciał ograniczać swój zysk – dlatego warto negocjować i szukać różnych opcji – nie zawsze leasing zwrotny będzie tą najlepszą

Czy zatem warto skorzystać z leasingu zwrotnego?

To za każdym razem zależy od indywidualnego przypadku. Gdyby taki model nie dawał żadnych korzyści przedsiębiorcom, to przecież nie utrzymałby się na rynku. Bez względu na to, czy akurat dla naszej firmy będzie to najlepszy wybór – warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje i wybierać ją wtedy, kiedy zgodnie z naszą analizą będzie to dobra opcja.

Źródło: Materiały firmy CLS

Tagi: leasing

DODAJ KOMENTARZ