zamknij
REKLAMA
Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak się go pozbyć? | autofakty.pl

Alergia, ból głowy, słabszy refleks czy problemy z koncentracją. Te wszystkie objawy może powodować nieprzyjemny zapach w samochodzie. Jeśli nie dbamy o utrzymanie samochodu w odpowiedniej czystości, możemy spodziewać się, że atmosfera w jego wnętrzu będzie nieprzyjazna dla nas. W skrajnych przypadkach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Źródeł brzydkiego zapachu w aucie jest kilka, ale najczęściej spotykanymi jest woń dymu z papierosów, wilgoci, kurzu, pleśni czy też płynów eksploatacyjnych. Wszystko zależy od tego, jak użytkujemy nasz pojazd, jak często go czyścimy i czy zwracamy uwagę na terminy wymiany części eksploatacyjnych, odpowiedzialnych za sprawność układu dolotowego i wentylacji. Sporo czynności poprawiających czystość naszego auta możemy wykonać we własnym zakresie. Jeśli jednak nasz samochód jest pod tym względem w bardzo złym stanie, nie poradzimy sobie bez wizyty u specjalistów. Jak zażegnać nieprzyjemny zapach w samochodzie?

Skąd w aucie nieprzyjemny zapach?

Zazwyczaj nieprzyjemny zapach w samochodzie pojawia się na nasze własne życzenie. Palenie papierosów podczas jazdy, jedzenie i picie w aucie, przewożenie zwierząt czy słabe zabezpieczanie zakupów podczas podróży – to wszystko może powodować, że we wnętrzu auta pojawi się nieprzyjemny zapach. 

Problem dymu papierosowego jest najczęściej występującym w Polsce. Jeśli kupimy auto po palaczu, musimy sporo się napracować, aby pozbyć się irytującego zapachu. Po pierwsze należy dokładnie umyć popielniczkę i przystąpić do dezynfekcji wnętrza samochodu. Najlepszym sposobem jest pranie wszystkich elementów tapicerowanych w pojeździe, bowiem dym z papierosów szybko przenika przez tkaniny. Taką czynność najlepiej zlecić profesjonalnej pralni, aby uniknąć zacieków na tapicerce, i co ważne, nie spowodować kolejnego problemu (nadmiernej wilgoci). Po każdorazowym praniu tapicerki trzeba ją dokładnie wysuszyć i przewietrzyć wnętrze.

W profesjonalnych zakładach specjaliści dysponują sprzętem dedykowanym do takich usług, a cały proces mycia i suszenia trwa kilka godzin. Zazwyczaj skutecznie pomaga pozbyć się problemu.

Podczas użytkowania samochodu często dochodzi także do sytuacji, że podczas spożywania posiłku rozleje nam się sok, kawa czy herbata, a okruchy jedzenia wpadną w zakamarki wnętrza. Jeśli szybko nie zareagujemy używając ręcznika papierowego czy nawilżonych chusteczek, po upływie czasu zanieczyszczenia przypomną o sobie niemiłym zapachem. Dlatego tak ważne jest, aby raz na jakiś czas dokładnie odkurzyć samochód, umyć dywaniki, wyczyścić elementy plastikowe i pozbyć się z auta niepotrzebnych rzeczy np. puszek po napojach czy opakowań po jedzeniu.

To wszystko można wykonać we własnym zakresie i nie wymaga to wielkich inwestycji. Sprawi natomiast, że w kabinie będzie czysto i przyjemnie.

Nadmierna wilgoć i zwierzęta w aucie

Kolejnym problemem, który często występuje w autach jest nadmierna wilgoć. Jeśli tapicerka samochodu czy też dywaniki są przemoknięte, po pewnym czasie zaczną gnić. W skrajnych przypadku może nawet pojawić się pleśń. Oczywiście można się tego problemu pozbyć we własnym zakresie, wietrząc wnętrze samochodu i usuwając nadmierną wilgoć.

Najważniejsze w takim przypadku jest zlokalizowanie miejsca, gdzie występuje problem. Jeśli nie możemy sobie z nimi poradzić samodzielnie, warto oddać auto do myjni, gdzie specjaliści zajmą się sprawą.

Dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru płynu jest nasypanie w danym miejscu żwirku dla kota, w który wsiąknie ciecz. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie torebki z ryżem, który dzięki właściwością higroskopijnym zniweluje poziom wilgotności w aucie.

W samochodach, którymi regularnie przewozi się zwierzęta często możemy poczuć ich zapach. O ile użytkownikom taka woń może nie przeszkadzać ponieważ są do niej przyzwyczajeni, o tyle dla osób które jadą takim autem po raz pierwszy zapach ten może okazać się nie do zniesienia. Z tej sytuacji da się wybrnąć za pomocą neutralizatora zapachów i solidnego spryskania wnętrza. Trzeba też pamiętać, aby nasze zwierzęta nie naniosły do kabiny błota czy innych zanieczyszczeń, które później trudno usunąć z tapicerki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  System eCall/SOS w samochodach - to może okazać się przydatne

Klimatyzacja a nieprzyjemny zapach w samochodzie

Jednym z poważniejszych problemów we współczesnych samochodach nieodpowiednie użytkowanie klimatyzacji. Niestety wielu kierowców ogranicza się do używania układu bez należytej dbałości o jego stan. Klimatyzacja jest natomiast największym zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nieodpowiednio serwisowana jest siedliskiem bakterii i drobnoustrojów, a dodatkowo może powodować nieprzyjemny zapach w aucie. Niewielu kierowców pamięta o terminowej wymianie filtra kabinowego, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Element ten odpowiada za filtrowanie powietrza dostarczanego do układu wentylacji. Jeśli jest zapchany lub zabrudzony wówczas po włączeniu nawiewu możemy czuć nieprzyjemny zapach. Warto więc stosować się do zaleceń producenta auta i wymieniać taki filtr co 10-20 tysięcy km. Jeśli natomiast użytkujemy pojazd w warunkach szczególnych np. w zadymionym lub zapylonym środowisku okresy między wymianami powinny być krótsze. Należy także pamiętać, że same kanały wentylacji także mogą gromadzić bakterie i drobnoustroje. Ich wyczyszczenie mechaniczne jest niemożliwe, ale jest kilka sposobów, aby z tym problemem sobie poradzić. 

Przynajmniej raz na rok należy dezynfekować cały układ. W tym celu możemy użyć preparatów w sprayu dostępnych na rynku albo udać się do profesjonalnego serwisu zajmującego się takimi usługami.

Standardem obecnie jest ozonowanie układu lub całego wnętrza samochodu. Polega to na utlenianiu aktywnych cząsteczek chemicznych przez ozon (aktywny tlen), dzięki czemu w trakcie takiego procesu giną grzyby i bakterie.

W wybranych warsztatach możemy zdecydować się na jeszcze bardziej skuteczny sposób, czyli ultradźwięki. W tym przypadku płyn dezynfekujący pod wpływem ultradźwięków zamienia się w mgłę, która wypełnia kabinę samochodu i dociera do najbardziej niedostępnych miejsc skutecznie czyszcząc tapicerkę, dywaniki, kanały wentylacji. Dzięki temu usuwa nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także eliminuje mikroorganizmy, grzyby i bakterie zalegające w naszym aucie.

Nieprzyjemny zapach a stan techniczny samochodu

Nieprzyjemny zapach w samochodzie wcale nie musi być spowodowany zanieczyszczeniem kabiny. Równie dobrze może bowiem mieć źródło poza wnętrzem. Najczęściej wynika ze złego stanu technicznego auta. Jeśli w pojeździe czujemy zapach oleju, oznacza to, że źródła tego problemu musimy szukać w komorze silnika. Wycieki i nieszczelności często powodują, że we wnętrzu samochodu czujemy nieprzyjemny zapach.

Takie same objawy będziemy mieli, gdy w naszym aucie rozszczelni się układ wydechowy. Wówczas spaliny będą przedostawać się do kabiny i powodować pogorszenie naszego samopoczucia, a także bóle głowy.

Jeśli w aucie poczujemy natomiast zapach benzyny czy gazu to znak, że trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu. Zdarzają się też sytuacje, że brzydki zapach spowodowany jest zanieczyszczeniami podwozia. W takim przypadku wystarczy dokładnie umyć samochód. Trzeba pamiętać, że każdorazowo woń dochodząca spoza kabiny oprócz złego wpływu na nasze zdrowie wskazuje, że coś niedobrego dzieje się z naszym samochodem.

Dezynfekcja i czyszczenie samochodu – o czym pamiętać?

Jak pozbyć się przykrego zapachu w aucie? Na pewno nie przez stosowanie jak największej ilości odświeżaczy. Każdy zapach zawieszany na lusterku czy inne odpowiedniki to związki chemiczne. Oczywiście krótkotrwale poprawią zapach w aucie, ale tylko przykrywają problem, a nie rozwiązują go. Ponadto stosowanie zapachów może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, obniżać koncentrację, a nawet wywoływać alergię. To samo tyczy się preparatów do czyszczenia tapicerki czy elementów kokpitu. Jeśli już decydujemy się na chemię samochodową lepiej wybierać tą wyższej jakości, można także samemu przygotować preparaty do czyszczenia i odświeżania wnętrza. Wszystko trzeba robić z myślą o swoim zdrowiu i nie oszczędzać na odpowiednim sprzątaniu i dezynfekcji wnętrza auta.

Tagi: nieprzyjemny zapach w aucienieprzyjemny zapach w samochodziesmród w auciesmród w samochodzie

1 KOMENTARZt

DODAJ KOMENTARZ