zamknij
REKLAMA
Fot. Pexels - Pixabay.com

Do rejestracji nowego samochodu potrzebujesz dużo więcej niż samą fakturę VAT potwierdzającą fakt zakupu. W wydziale komunikacji zostaniesz poproszony aż o sześć dokumentów. Każdy z nich jest kluczowy z punktu widzenia urzędnika i każdy z nich jest niezbędny do wpisania pojazdu do rejestru. Na szczęście większość certyfikatów powinien dostarczyć ci salon sprzedaży, w którym nabyłeś nowe auto.

Od dwóch, trzech lat na polskim rynku motoryzacyjnym panuje bardzo dobra koniunktura sprzedażowa. Mieszkańcy kraju nad Wisłą chętnie zaglądają do salonów dealerskich, a mocno widać to w wynikach sprzedaży. Idealnym przykładem był chociażby rok 2016. To wtedy według danych PZPM sprzedało się 416,1 tysiąca fabrycznie nowych aut. A to oznaczało wzrost o 17,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego oraz pozwoliło rynkowi na przełamanie granicy 400 tysięcy pojazdów po raz pierwszy od 16 lat. Polska jest w formie i to formie, która raczej nie zatrzyma się także i w tym roku. Tylko w pierwszym półroczu polskie salony sprzedaży opuściło 247 tysięcy samochodów – zapewniając tym samym wzrost zbytu o 17,2 proc.

Rejestracja samochodu z salonu – potrzebujesz więcej niż tylko fakturę!

Polacy coraz chętniej kupując fabrycznie nowego samochody. Warto zatem wyjaśnić jak pojazd salonowy rejestruje się w urzędzie. A procedura wcale nie jest taka łatwa, jak mogłaby się wydawać. Składając wniosek o wpisanie pojazdu do rejestru, kupujący musi pokazać dużo więcej dokumentów niż fakturę VAT potwierdzającą zakup. Zostanie poproszony przez urzędnika o okazanie również m.in. świadectwa zgodności WE. To pismo, które potwierdza spełnianie przez auto wszystkich wymogów homologacyjnych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej i jest wydawane przez producenta.

Rejestracja samochodu z salonu wymaga również pokazania dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w przypadku pojazdu wyprodukowanego w Unii Europejskiej. Urzędy honorują zarówno wydruki z serwisu e-ZEFIR, jak i oświadczenia salonów sprzedaży dotyczące posiadania oryginału stosownego dokumentu. W sytuacji, w której kupiony przez kierowcę samochód został zmontowany poza Unią Europejską, konieczne jest dostarczenie potwierdzenia odprawy celnej. Wystarczy żeby informacja o jej numerze, miejscu i dacie została wpisana na fakturę potwierdzającą zakup.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja samochodu a zameldowanie czy zamieszkanie? - wciąż są kłopoty

Urzędnik wydziału komunikacji podczas rejestracji nowego auta będzie musiał dołączyć do dokumentów kartę pojazdu wydaną przez importera. To do niej wprowadzi bowiem dane pierwszego właściciela. Poza tym jeżeli kupujący chce zarejestrować samochód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zostanie poproszony o dostarczenie wydruku z CEiDG. Do kompletu dokumentów konieczny jest jeszcze jeden – nowy właściciel, ewentualnie właściciele muszą wypełnić wniosek.

Pamiętaj o dowodzie i… płatności!

Podczas wizyty w wydziale komunikacji należnym miejscu zamieszkania nabywca pojazdu powinien bezwzględnie posiadać przy sobie dowód tożsamości lub paszport. Tylko w ten sposób będzie w stanie wylegitymować się przed urzędnikiem. Dodatkowo musi być przygotowany na konieczność wniesienia urzędowej opłaty. Za naklejki legalizacyjne, pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne może zapłacić albo 180,50, albo 1100,50 złotego. Od czego zależy kwota? Dolna stawka dotyczy standardowych tablic rejestracyjnych. Górna pojawia się w sytuacji, w której kupujący zdecyduje się na oznaczenia spersonalizowane zawierające wybrany przez kierowcę napis.

Niezwykle ważne jest to, że aby fabrycznie nowy samochód mógł bez problemu trafić na drogi publiczne, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC już w dniu rejestracji. Poza tym początkowo – tak jak i w przypadku zakupu auta używanego – kierowca będzie poruszał się z pozwoleniem czasowy. W terminie maksymalnie 30 dni od momentu jego wydania, w wydziale komunikacji gotowy do odebrania będzie stały dowód rejestracyjny.

Rejestracja samochodu z salonu – potrzebne dokumenty:

– wypełniony wniosek

– faktura VAT lub inny dokument potwierdzający własność

– świadectwo zgodności WE

– potwierdzenie opłaty akcyzy lub oświadczenie salonu o posiadaniu oryginału stosownego dokumentu

– informacja o odprawie celnej – jeżeli pojazd był wyprodukowany poza UE

– karta pojazdu

– wydruk z CEiDG – jeżeli pojazd będzie rejestrowany na firmę

Tagi: rejestracja nowego samochodurejestracja samochodurejestracja samochodu z salonu
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ