zamknij
REKLAMA
Stare Miasto, Sztokholm (fot. Jonathan@Flickr, CC BY-NC-ND 2.0)
Stare Miasto, Sztokholm (fot. Jonathan@Flickr, CC BY-NC-ND 2.0)

Przepisy drogowe w Szwecji są bardzo nietypowe, zaś brak znajomości poszczególnych zasad może bardzo słono kosztować. Mimo niskiej temperatury podczas kontroli drogowej może być bardzo gorąco i stresująco. Jak tego uniknąć? Poznać podstawowe przepisy panujące w tym pięknym kraju.

Przepisy drogowe w Unii Europejskiej

Podróże po Unii Europejskiej są z zasady wygodne i bezpieczne, pod warunkiem, że znamy przepisy drogowe w poszczególnych państwach. Przeświadczenie, że wszędzie jest tak samo tj. ograniczenia prędkości, ogólne zasady czy wysokości mandatów, zazwyczaj będzie mocno zgubne. O ile w Niemczech możemy dość szybko podróżować po autostradach, tak wjeżdżając do Szwajcarii lub wybierając się w zupełnie inny region Europy, np. do Szwecji musimy bardzo zwolnić, gdyż ograniczenia prędkości są o wiele bardziej restrykcyjne. Czasami uda się uniknąć kontroli drogowej, ale fotoradary są wszędzie i może okazać się, że po wakacjach dostaniemy kosztowną pamiątkę.

Wysokość kar za przekroczenie prędkości

Ograniczenia prędkości w Szwecji są dość pogmatwane i zagraniczni kierowcy mogą łatwo się pogubić. Wystarczy wspomnieć, że ograniczenie prędkości w mieście… waha się od 30 do 70 km/h. Poza miastem ograniczenie to 70-100 km/h, na autostradzie zaś od 90 do 120 km/h. Jeśli auto posiada przyczepę, na drodze ekspresowej musi zwolnić do 80, na autostradzie zaś do prędkości od 30 do 70 km/h. No dobrze, ale na czym polega to stopniowanie prędkości?

Ograniczenie prędkości zależy od pogody i bezpieczeństwa na danej drodze. W rezultacie limity prędkości mogą się zmieniać na tej samej drodze w zależności od okoliczności. W pogodny dzień można przyspieszyć, ale np. w pochmurny i deszczowy należy zwolnić. O ograniczeniu informują znaki po obu stronach drogi oraz specjalne komunikaty np. na autostradzie. Tak czy inaczej – trzeba być bardzo ostrożnym.
W miejscu, gdzie ograniczenie prędkości wynosi od 30 do 50 km/h, grzywny za przekroczenie prędkości są o wiele wyższe, niż w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h. I tak przy przekroczeniu prędkości od 1 do 10 km/h wynosi odpowiednio 2000 (prawie 1000 złotych) i 1500 koron szwedzkich. Jeśli pojedziemy szybciej o ponad 41 km/h niż przewidują przepisy, sprawa może być skierowana do sądu, zaś grzywna to co najmniej 4000 koron szwedzkich.

Inne wykroczenia

Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 promila i lepiej pamiętać o tym limicie, gdyż prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest bardzo wysoką grzywną, zatrzymaniem prawa jazdy a nawet aresztem. Co więcej, wysokość grzywny ustalana jest na zasadzie wielokrotności stawek, które wahają się w przedziale między 50 a 1000 koron szwedzkich w zależności od wysokości dochodów karanego kierowcy. Jeśli kierujący w wydychanym powietrzu ma od 0,2 do 0,49 promila, zapłaci 40 jednostek grzywny czyli od 2000 do nawet 40 000 koron szwedzkich, czyli nawet ponad 18 000 złotych! Za 0,99 promila alkoholu we krwi grozi już 100 jednostek grzywny, czyli nawet 100 000 koron szwedzkich, co daje w przeliczeniu 46 tysięcy złotych. Powyżej 1 promila i sprawa kierowana jest do sądu, czego skutkiem może być kara więzienia od 1 miesiąca do nawet 2 lat.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Problemy z akumulatorem nie tylko zimą

Za nieprawidłowe parkowanie w mieście możemy otrzymać mandat w wysokości do 400 do nawet 1000 koron szwedzkich. Wyprzedzanie niedozwolone lub niebezpieczne, nierespektowanie czerwonego światła lub znaku STOP to kara w wysokości od 2500 do 3000 koron.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając się do Szwecji musimy zadbać o aktualne dokumenty. Dowód osobisty musi mieć jeszcze co najmniej 6 miesięcy ważności, paszport zaś musi być ważny przez przynajmniej 3 miesiące. Nie zapominajmy także o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu – OC. Zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW oraz karty NFZ-EKUZ, jak również kosztów leczenia z rozszerzeniem o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju. W wyposażeniu powinniśmy mieć tylko i wyłącznie trójkąt ostrzegawczy – poza tym nie istnieją przepisy dotyczący apteczki, gaśnicy itp. Zupełnie inaczej wyglądają przepisy dotyczące okresu zimowego.

Okres zimowy w Szwecji trwa od października do marca. Jeśli chodzi o opony zimowe, ich używanie jest obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca (typ M+S) dla wszystkich pojazdów o masie do 3,5 tony. Co więcej, przyczepa również powinna być wyposażona w opony zimowe. Łańcuchy śniegowe są dozwolone dla wszystkich pojazdów, o ile warunki drogowe tego wymagają. Opony okolcowane mogą być używane przez samochody osobowe, samochody campingowe, samochody ciężarowe i autokary w okresie od 1 października do 15 kwietnia, choć czas ten może zostać przedłużony ze względu na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy również o mrozoodpornym płynie do wycieraczek oraz łopatce do odgarniania śniegu – policja może przyczepić się nawet do tak drobnego niedopatrzenia.

DODAJ KOMENTARZ