zamknij
REJESTRACJA

Zagraniczne tablice rejestracyjne w Polsce. Czy grożą za to jakieś sankcje?

REKLAMA
zagraniczne tablice rejestracyjne

Jazda po polskich drogach samochodem na zagranicznych numerach może w niektórych sytuacjach wiązać się z pewnymi problemami. Musi on bowiem spełniać określone przepisy celne, podatkowe oraz prawa o ruchu drogowym. Warto zatem wiedzieć, kiedy zagraniczne tablice rejestracyjne mogą okazać się przyczyną naszych kłopotów.

Generalnie taka sytuacja występuje najczęściej w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy kupiliśmy auto za granicą i wracamy nim do kraju. Gdy na stałe mieszkamy poza granicami Polski i naszym samochodem przyjeżdżamy do kraju np. na wakacje. I wreszcie, gdy, również np. na urlop, przyjechaliśmy do Polski nieswoim samochodem.

Warto też pamiętać, że polskie przepisy dopuszczają jedynie poruszanie się po drogach samochodami, których zagraniczne tablice rejestracyjne posiadają łacińskie litery i arabskie cyfrę. Auta z bardziej egzotycznych państw z tablicami z różnymi „znaczkami” zgodnie z przepisami nie są dopuszczone do ruchu.

Auto kupione za granicą

W przypadku zakupu samochodu używanego poza Polską, mamy kilka możliwości jego sprowadzenia do kraju. Pierwszą możliwością jest przywózka go na lawecie, już bez tablic rejestracyjnych. Nie mamy jednak takiego obowiązku. Takim samochodem możemy równie dobrze przyjechać samodzielnie. W praktyce taki samochód może mieć wciąż oryginalne tablice rejestracyjne (zagranicznego sprzedawcy), jak i tzw. tablice wywozowe, po tym, jak jego poprzedni właściciel wyrejestrował sprzedawane auto.

Zagranicznym samochodem, który nie został wyrejestrowany przez sprzedawcę, możemy poruszać się w Polsce bez przerejestrowania maksymalnie przez 30 dni. Przepisy nie przewidują jednak żadnych sankcji, jeśli do wydziału komunikacji trafimy po tym terminie. Jeśli auto posiada ważny przegląd, polisę OC, legalne tablice również podczas kontroli drogowej nic nam nie grozi ze strony policjanta. Ważne jednak, by posiadać przy sobie również dowód zakupu tego auta (umowę lub fakturę).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Koszt przerejestrowania auta

Znacznie częściej mamy jednak do czynienia z sytuacją, gdy auto zostało wyrejestrowane przez sprzedawcę i tablice rejestracyjne zostają zwracane do urzędu. Wówczas, aby przyjechać takim samochodem do kraju na kołach, musimy wykupić tablice wyjazdowe oraz ubezpieczenie czasowe. Są to tablice najczęściej z krótkim terminem ważności. Jeśli już w Polsce będziemy poruszać się takim samochodem z nieważnymi tablicami, wówczas grozi nam mandat do 500 zł oraz odholowanie pojazdu na policyjny parking.

Kupując samochód od handlarzy, warto zatem dokładnie sprawdzić termin ważności tablic, a także, czy nie zostały one podrobione. Ważne, czy na tablicy znajduje się właściwy hologram.

Jazda w Polsce własnym bądź pożyczonym autem na zagranicznych numerach

Aby bez przeszkód poruszać się zarejestrowanym poza Polską samochodem, musi on spełniać podstawowe wymagania techniczne. Najważniejszy jest zatem ważny przegląd oraz ubezpieczenie OC. Poza tym samochód taki powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany. Ostatni wymóg uznaje się za spełniony również wtedy, kiedy znak ten umieszczony jest na tablicy rejestracyjnej.

Kierujący powinien posiadać ponadto dokument stwierdzający rejestrację takiego samochodu. Jeżeli wynika z niego, że nie jest on jego właścicielem, wówczas powinien mieć także odpowiedni dokument potwierdzający prawo do użytkowania danego pojazdu. W przypadku zakupu będą to umowa kupna lub faktura, gdy poruszamy się pożyczonym samochodem, wówczas powinniśmy mieć ze sobą upoważnienie. Upoważnienie to na szczęście nie wymaga jakichś szczególnych form. Za jego brak możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Tagi: rejestracja samochodutablice rejestracyjne
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ