zamknij
REKLAMA
Zalety automatycznej skrzyni biegów | autofakty.pl

Automatyczne skrzynie biegów przeszły w ciągu ostatnich kilku lat szereg zmian. Dzięki temu zapewniają świetny komfort jazdy, nawet w korku, niskie zużycie paliwa i błyskawiczny dobór właściwych przełożeń. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniego serwisowania a także użytkownika, który wie, jak je obsługiwać. W przeciwnym razie wystarczy jeden mały błąd, na przykład załączenie niewłaściwego biegu w czasie jazdy, aby doprowadzić do uszkodzenia automatu. Koszt usunięcia będzie bardzo wysoki, idący w tysiące złotych. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, jakie są główne zalety automatycznej skrzyni biegów.

Wymiana oleju w automacie nie należy do tanich (kilkaset złotych) i wymaga udania się do profesjonalnej firmy, która nie tylko zleje stary olej, ale i przepłucze skrzynię świeżym. Sam filtr oleju skrzyni biegów może, w przypadku niektórych modeli premium, kosztować kilkaset złotych i więcej. Dla wielu osób zalety używania skrzyni automatycznej są na tyle duże, że to wszystko nie stanowi jakiegokolwiek problemu. Do tego niektóre typy samochodów, na przykład auta hybrydowe, oferowane są tylko z przekładniami automatycznymi (w tym przypadku ze skrzyniami CVT).

Trzeba także liczyć się z tym, że nowe auto z automatyczną skrzynią biegów jest droższe w zakupie – nawet o kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku zakupu samochodu używanego warto sprawdzić, czy w danym modelu samochodu nie występuje automatyczna skrzynia, w której występowały jakieś typowe problemy. Niestety, istnieją pewne modele skrzyń, które notorycznie się psują, a ich naprawa pociąga za sobą ogromne koszty (nawet 10 tys. zł).

Jeśli nikogo nie zniechęciły te słowa, spójrzmy teraz jakie rodzaje automatycznych skrzyń biegów są najpopularniejsze w Polsce.

Współczesne skrzynie automatyczne

Obecnie najpopularniejsze są trzy rozwiązania. Pierwsze to klasyczna skrzynia hydrauliczna składająca się z zespołu przekładni planetarnych, które łączą się z silnikiem za pomocą sprzęgła hydrokinetycznego, gdzie moment obrotowy przekazywany jest z silnika na koła poprzez opór cieczy (oleju przekładniowego w skrzyni). Takie skrzynie powodują nieco wyższe spalanie, ale za to (przy odpowiednim serwisowaniu) są bardzo trwałe. Poza tym kiedyś miały one trzy biegi, potem przyszedł czas na cztery i pięć. Obecnie stosuje się skrzynie sześcio i siedmiobiegowe, a nawet dziewięciobiegowe, co pozwala na idealne dobieranie przełożeń do jazdy. Poskutkowało to także znacznym zmniejszeniem zużycia paliwa i zwiększeniem komfortu jazdy.

Nowszym rozwiązaniem są skrzynie dwusprzęgłowe DSG / Power Shift. To dwie mechaniczne skrzynie biegów, o trzech przełożeniach każda, z obsługującym je wielotarczowym sprzęgłem. Dzięki takiej budowie zmieniają one biegi w mgnieniu oka, do tego w żaden sposób nie zwiększają spalania. Niestety, są drogie w naprawie i w zakupie.

Trzecie rozwiązanie to przekładnie bezstopniowe CVT, używane między innymi w hybrydach. Tutaj moment obrotowy silnika przekazywany jest poprzez płynnie zmieniające się przełożenie. One także są bardzo drogie w naprawie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Waze - społecznościowa nawigacja

Najnowsze skrzynie automatyczne oferują także możliwość wyboru trybu jazdy. Można na przykład skorzystać z trybu jazdy sportowej (zmiany następują przy wyższych obrotach), zimowej (unikanie poślizgu, ruszanie z drugiego biegu) albo ekonomicznej (nastawienie na oszczędność paliwa).

Autor: Matti Blume (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], Wikimedia Commons

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Najważniejsza to oczywiście komfort jazdy. Skrzynia samodzielnie dobiera właściwy bieg, bez konieczności naciskania sprzęgła przez kierowcę i ciągłego operowania dźwignią zmiany biegów. Szczególnie docenia się to w czasie jazdy w korkach, kiedy to prowadzenie auta jest szczególnie męczące, albowiem wymaga ciągłego wciskania sprzęgła i zmiany biegów.

Automatyczne skrzynie hydrauliczne zestraja się przede wszystkim z mocnymi silnikami. Skrzynie świetnie chronią je przed przeciążeniami, a także zapewniają wygodę i komfort prowadzenia w każdych warunkach, zarówno w mieście, jak i poza nim.

Skrzynie CVT nie zwiększają zbytnio ceny aut, są w miarę lekkie i nieduże. Moment zmiany przełożenia jest zupełnie niezauważalny dla kierowcy i pasażerów. W niektórych nie trzeba wymieniać nawet oleju hydraulicznego. Bez względu na zmiany prędkości podczas jazdy, skrzynia pozwala na utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika. Dzięki temu jednostka napędowa pracuje w punkcie najwyższej sprawności, co ma oczywiście także wpływ na spalanie. Przyspieszenie aut z tego typu skrzyniami jest bardzo równomierne, bez jakichkolwiek szarpnięć. Przy odpowiedniej eksploatacji skrzynie CVT powinny wytrzymać cały okres eksploatacji auta. Stosuje się je przede wszystkim w niedużych samochodach i w hybrydach. Nie nadają się do współpracy z silnikami, wykorzystującymi turbodoładowanie.

Z kolei skrzynie dwusprzęgłowe są cenione nawet przez wielbicieli dynamicznej jazdy. Wszystko przez to, że zapewniają one doskonałe przyspieszenie. Silniki pracują w optymalnych zakresach obrotów, bo sama skrzynia idealnie dobiera biegi, robiąc to bardzo szybko. Ma to także duży wpływ na niskie zużycie paliwa. Skrzynie dwusprzęgłowe są bardzo wrażliwe na uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego.

Automat dla wielbiciela sportowej jazdy

Producenci samochodów nie zapomnieli także o tych osobach, które na co dzień, w miejskich korkach chcą korzystać z komfortowego automatu, a w czasie weekendów poza miastem chcą poczuć prawdziwą moc silnika. Dla tych użytkowników powstają skrzynie automatyczne, które zapewniają możliwość samodzielnej zmiany biegów przy pomocy łopatek, montowanych przy kierownicy auta.

Współczesne skrzynie automatyczne zapewniają świetne osiągi, niskie spalanie (takie samo, albo minimalnie wyższe, niż w przypadku skrzyń manualnych) a także doskonały komfort dla kierowcy i pasażerów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób w Polsce decyduje się na samochód z automatem.

Przeczytaj więcej na Motointegrator.com: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Tagi: automatczy warto kupić auto z automatemczy warto kupić auto z automatyczną skrzynią biegówdlaczego wybrać skrzynię automatycznąDSGjaką skrzynię wybraćjaki rodzaj skrzyni jest najlepszynajbardziej komfortowa skrzyniaPower Shiftzalety automatuzalety skrzyni automatycznejzalety skrzyni CVTzalety skrzyni DSG
Michal Lisiak

Autor Michal Lisiak

Jestem wielbicielem motoryzacji, muzyki house, nowych technologii i podróży po Polsce. Interesuję się typowymi samochodami dla ludzi, a czasem także tymi bardzo nieracjonalnymi, które kupuje się tylko dla przyjemności jazdy i posiadania. Pasjonuje mnie motoryzacja dalekowschodnia, w szczególności japońska i chińska. Od wielu lat piszę artykuły motoryzacyjne, a także reklamowe i content marketingowe dla portali i firm, działających na polskim rynku. Prowadzę też własny portal Motorewia.

DODAJ KOMENTARZ