zamknij
REKLAMA
Audi A4 B6 (2002-2006) | autofakty.pl

Audi A4 B6 jeszcze kilka lat temu było jednym z najchętniej kupowanych aut w Polsce, obecnie traci na popularności na rzecz trochę nowszegoA4 B7. Wiele osób wybiera ten drugi model ze względu na młodszy wiek, jednak zadebiutowało w nim kilka nowych technologii, które pogorszyły niezawodność tego auta.

Sylwetka modelu

Audi A4 B6 pojawiło się na rynku w 2000 roku, zastępując pierwszą generację tego modelu oznaczoną jako B5. Na początku jako sedan. Sylwetkę auta zaprojektował Peruwiańczyk Luc Donckerwolke, ten sam, który przygotował również projekt Lamborghini Murcielago. Rok później w salonach niemieckiej marki pojawiła się odmiana kombi o nazwie własnej Avant. W roku 2002 do oferty dołączył jeszcze kabriolet.

W roku 2003 swój debiut miała usportowiona wersja S4, jednak ten model opiszemy w osobnym artykule. Co ciekawe, generacja B6 to jedyny jak dotąd model A4, który nie doczekał się rasowej odmiany RS. Od tego czasu bez poważniejszych zmian samochód był produkowany do 2005 roku, kiedy to na rynku zadebiutowała kolejna generacja A4 B7.Wyjątkiem jest kabriolet, który był wytwarzany do 2006 roku. Choć tak naprawdę nie było to zupełnie nowe auto, a poważny faceliftng to Niemcy zdecydowali się na oznaczenie tego modelu jako kolejnej generacji. Taka polityka była stosowana również w przypadku Volkswagena Passata.

24 listopada 2017 roku na największym portalu aukcyjnym w Polsce było około 1600 sztuk Audi A4 B6. Zalewie 60 z nich pochodzi z polskich salonów, reszta egzemplarzy to samochody sprowadzone. Najtańsze auta są oferowane na internetowych aukcjach już za kilka tys. zł. Niestety wymagają napraw blacharskich oraz mechanicznych. Na zadbany egzemplarza wato przeznaczyć co najmniej około 15 tys. zł. Kupowanie tańszych samochodów to duże ryzyko. Najdroższe dobrze wyposażone sztuki to wydatek ponad 24 tys. Zazwyczaj są to dobrze utrzymane wozy z niewielkimi przebiegami i z najmocniejszymi silnikami.

Stylistyka i wersje nadwoziowe

Design Audi A4 B6 to spory przeskok stylistyczny w porównaniu do poprzednika. Samochód wygląda znacznie bardziej ascetycznie. Ma prostokątne reflektory bez zbędnych udziwnień, ale kształt klamek znamy już z poprzedniej generacji poliftingowej, a nowym ciekawym rozwiązaniem są za to podniesione do góry charakterystycznie wyglądające tylne lampy – ich kształt jest bardzo zbliżony to lampy z Audi A6 C5. Wielu laików myli te dwa modele, jednak w A6 światła są mniejsze, samochód ma szerszy rozstaw osi, a do tego światła przeciwmgielne umieszczono w nim nad tylną tablicą rejestracyjną. To główne różnice odróżniające tylne części nadwozia tych obydwu modeli. Ciekawym akcentem typowym dla aut tej marki są również małe szybki za tylnymi drzwiami w wersji sedan.

Auto było dostępne w trzech wersjach nadwozia, jako sedan, kombi oraz kabriolet z materiałowym dachem. Co ciekawe, ta ostatnia wersja miała nieco zmienione wnętrza. Główna różnica to okrągłe kratki wentylacyjne na desce rozdzielczej. W sedanie i kombi są one kwadratowe. Bagażnik sedana ma 445 l. Z kolei w kombi jego pojemność to od 442 do 1184 l. Po położeniu oparć tylnych foteli podłoga bagażnika jest niemal idealnie równa, co znacznie ułatwia przewożenie bagaży. W kabriolecie bagażnik ma już naprawdę symboliczną pojemność. Przy złożonym dachu jego przestrzeń wynosi zaledwie 246 l, gdy jest rozłożony rośnie do 315 l.

Wnętrze

Wnętrze Audi A4 B6 jak na segment D nie jest zbyt przestronne, ale to problem, który dotyczy wszystkich modeli klasy średniej marek premium. Szczególnie poczują to pasażerowie na tylnej kanapie, w sytuacji, gdy z przody siądą osoby o wysokim wzroście. Oczywiście nie ma co popadać w przesadę, bo samochodem spokojnie mogą podróżować cztery osoby i to na długich trasach, ale na pewno nie będzie im tak wygodniej jak w znacznie większym Audi A6 C6, albo choćby w Volkswagenie Passacie B6. Warto o tym pamiętać decydując się na ten model.

Za to na pochwałę zasługują bardzo wygodne fotele i niemal idealne spasowanie elementów deski rozdzielczej. Jakość materiałów (szczególnie drewnianych lub aluminiowych listew – w zależności od konfiguracji wybranej przez pierwszego właściciela) jest również bardzo wysoka, jednak z niektórych przycisków niestety schodzi już farba. Może to oznaczać wysoki przebieg lub, że auto było po prostu intensywnie użytkowane w mieście. Pod względem ogólnej jakości wykonania wnętrza to jeden z najlepszych model w swojej klasie. Uwagi można mieć za to do monitora nawigacji, który jest trochę za nisko. Z drugiej strony mało kto korzysta obecnie z fabrycznych nawigacji w starszych auta.

Wersje silnikowe

Na rynku aut używanych dominują wersje benzynowe, jest ich około 920 egzemplarzy. Samochody z silnikami Diesla to dokładnie 730 sztuk. Z kolei aut z zamontowaną instalacją gazową jest zaledwie 117.

Silniki benzynowe

Podstawowy silnik benzynowy to jednostka o pojemności 1,6 l, która generuje moc 102 KM. Auto z takim motorem osiąga 100 km/h w 12,6 s. To trwała konstrukcja, ale zdecydowanie za mało dynamiczna. Najsłabszy silnik, który naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę to jednostka 2-litrowa, wolnossąca o mocy 130 KM. W tym przypadku pierwsza ,,setka” pojawia się na prędkościomierzu po 9,9 s. Nie ma co liczyć na sportowe emocje, ale do dynamicznego poruszania się, nawet w trasie w to silnik w zupełności wystarczający.

Bardziej wymagający powinni zainteresować się ,,kultową” już jednostką oznaczoną jako 1.8T o mocy 150, 163 oraz 190 KM. Najsłabsza wersja osiąga ,,setkę” w 8,9 s, a najmocniejsza robi to w 8,2 s. To bardzo dobre wyniki, biorąc pod uwagę fakt, że silniki są doładowane i mają wysoki moment. Ich elastyczność jest naprawdę imponująca. 1.8T to niezawodne konstrukcje, ale niestety coraz częściej zużywają nadmierne ilości oleju silnikowego.

Dostępny jest jeszcze silnik wolnossący o pojemności 2,4 l o mocy 170 KM. W tym przypadku pierwsza ,,setka” to kwestia 8,8 s. To udany motor, ze względu na brak turbodoładowania można go uznać za nieco trwalszą konstrukcję od 1.8T, ale wersje 163- i 190-konna mają większy maksymalny moment obrotowy i lepszą elastyczność. Ciekawą propozycją jest jeszcze 3-litrowy silnik V6 o mocy 220 KM. A4 z taką jednostką rozpędza się do 100 km/h w 6,9 s, to już prawdziwe sportowe osiągi. Motor 3,0 l to trwała konstrukcja, ale przy dynamicznej jeździe warto znacznie częściej sprawdzać zużycie oleju silnikowego. Ten silnik ,,lubi sobie wypić’’.

Wszystkie wymienione wyżej jednostki benzynowe mają pośredni wtrysk paliwa, dobrze tolerują współpracę z gazem i nie wymagają specjalnej, znacznie droższej instalacji LPG. Wyjątkiem jest 2-litrowy motor z bezpośrednim wtryskiem paliwa FSI. Auto z takim silnikiem rozpędza się do ,,setki’’ w 9,6 s. To jeden z najtrwalszych motorów z rodziny FSI, ale trzeba pamiętać o tym, że na zaworach i w kanałach dolotowych zbiera się nagar, który obniża moc auta. Warto regularne czyścić te elementy, bo w skrajnych przypadkach trzeba będzie usnąć go ręcznie. W większości przypadków wystarczy jednak dobra chemia.

Audi A4 B6 silnik (2000-2006)

Silniki Diesla

W ofercie silników wysokoprężnych dostępny jest między innymi dobrze znany motor 1.9 TDI o mocy 100, 115 lub 130 KM. Najsłabsza wersja osiąga ,,setkę” w 12,1 s, a topowa w 9,9 s. Pod względem dynamiki zdecydowanie najlepiej wypada ta najmocniejsza, ale to właśnie w niej najszybciej szwankują pompowtryskiwacze.

Dostępna jest jeszcze jednostka 2.5 TDI V6 o mocy 155, 163 lub 180 KM. Niestety silnik ten nie należy do najtrwalszych, zdarzają się tutaj problemy z wycierającymi się wałkami rozrządu. W nowszych wersjach problem ten wyeliminowano, ale zacznie częściej psują się w nich pompowtryskiwacze. Podstawowa wersja wysokoprężna V6 rozpędza Audi A4 do 100 km/h w 9,4 s, a topowa robi to w 8,4 s. Co ciekawe, żadna z odmian nie została wyposażona w filtr cząstek stałych. Dzięki temu, mamy o jeden problem mniej w eksploatacji.

Decydując się na silnik wysokoprężny i to niezależnie od mocy i pojemności warto pamiętać o tym, że większość egzemplarzy ma na koncie przebiegi rzędu 500-700 tys. km lub jeszcze większe. Trudno się więc dziwić, ze wymiany mogą wymagać już wtryskiwacze, dwumasowe koło zamachowe, turbosprężarka czy inne elementy osprzętu.

Audi A4 B6 Cabrio (2002-2006)

Audi A4 oznaczenia silników

Gama silników oferowanych w Audi A4 generacji B6 jest mocno oldskulowa. Niemcy postawili przede wszystkim na sprawdzone konstrukcje, które są świetnie znane z innych modeli w palecie Audi czy Volkswagena.

Audi A4 oznaczenia silników benzynowych

  • 1,6 8v – ADP, AHL – 4-cylindrowy, 8-zaworowy silnik benzynowy wolnossący o mocy 102 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 1,8 20v Turbo – AVJ, ANB, BFB, BEX – 4-cylindrowy, 20-zaworowy silnik benzynowy turbodoładowany o mocy 150, 163 lub 190 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 2,0 8v – ALT – 4-cylindrowy, 8-zaworowy silnik benzynowy wolnossący o mocy 131 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 2,0 FSI – AWA – 4-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 150 KM montowany w latach 2003 – 2005
  • 2,4 V6 – BDV, AMM – 6-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący zbudowany w architekturze V o mocy 170 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 3,0 V6 – AVK – 6-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący zbudowany w architekturze V o mocy 220 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 4,2 V8 – BBK – 8-cylindrowy silnik benzynowy wolnossący zbudowany w architekturze V o mocy 344 KM montowany w latach 2003 – 2005 – zarezerwowany dla modelu S4

Audi A4 oznaczenia silników diesla

  • 1,9 TDI – AVB, AWX – 4-cylindrowy silnik wysokoprężny turbodoładowany korzystający z pompowtryskiwaczy o mocy 101 lub 131 KM montowany w latach 2001 – 2005
  • 2,5 V6 TDI – AFB, AYM, AKE, BFC, BAU, BDH – 6-cylindrowy silnik wysokoprężny turbodoładowany zbudowany w architekturze V i korzystający z pompy wtryskowej o mocy 155 lub 163 KM montowany w latach 2001 – 2005
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Kamera 360 stopni - zobacz samochód z lotu ptaka!

Układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy

W przednim zawieszeniu Audi A4 B6 zastosowano układ niezależnych wahaczy, podobne rozwiązanie jest również z tyłu. Dzięki takiemu rozwiązaniu i precyzyjnemu układowi kierowniczego samochód prowadzi się pewnie gwarantując przy tym całkiem przyzwoity poziom komfortu. Standardowo auto ma napęd na przednią oś, ale opcjonalnie dostępny był układ 4×4 z mechanizmem różnicowym Torsen. Jest to napęd stały, czyli taki, w którym moment obrotowy przekazywany jest na obydwie osie przez cały czas. Wiąże się to co prawda z nieco większym zużyciem paliwa, ale taki rodzaj napędu znacznie lepiej radzi sobie w trudnych warunkach drogowych niż napęd przedni z dołączaną tylną osią za pośrednictwem sprzęgła Haldex.

Auto było oferowane z 5- lub 6-biegową skrzynią manualną, a oprócz nich dostępna była jeszcze 5-stopniowa skrzynia automatyczna Tiptronic oraz bezstopniowa przekładnia Multitronic z 6 wirtualnymi biegami. Niestety nie każda przekładnia zapewnia długą i bezproblemową eksploatację, ale szerzej piszemy o tym przy okazji usterek auta. Zarówno w przednim jak i w tylnym układzie hamulcowym zastosowano tutaj tarcze hamulcowe, w segmencie D to norma i absolutne minimum.

Warianty wyposażenia

Audi A4 B6 nie było oferowane w typowych dla innych aut wersjach wyposażenia. Każdy egzemplarz konfigurowany był indywidualnie przez klienta. Wyjątkiem jest jednak pakiet S Line, który obejmuje między innymi: masywniejsze zderzaki, szersze nakładki na progi, sportową trójramienną kierownicę, wstawki z matowego aluminium, a także obniżone i usztywnione zawieszenie. Do wybory dla klientów wybierających pakiet S Line były jeszcze inne wzory felg. Poza tym pakiet ten obejmował również nieco inną tapicerkę, w której boczki foteli wykonane zostały ze skóry, a boczki drzwi oraz reszta elementów z alcantary. Poza tym zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz aż roi się od dyskretnych malutkich emblematów z napisem S Line.

Na liście opcji wyposażenia jest wiele ciekawych pozycji w tym między innymi: ABS, ESP, system kontroli trakcji, półskórzane lub skórzane fotele, automatyczna dwustrefowa klimatyzacja, system nawigacji, komputer pokładowy, system ogrzewania postojowego, elektrycznie otwierane szyby i regulowane lusterka, szyberdach, wielofunkcyjna kierownica, czujniki parkowania, reflektory ksenonowe, elektrochromatyczne wsteczne lusterko, system głośnomówiący Bluetooth, zmieniarka płyt CD, możliwość odtwarzania plików MP3, tempomat i kilka innych ciekawych gadżetów.

Audi A4 B6 Avant (2001-2005)

Najczęstsze usterki

Większość aut z koncernu Volkswagen AG cierpi na problemy z awaryjną dwusprzęgłową przekładnią zautomatyzowaną DSG, na szczęście w tym modelu jej nie ma. W egzemplarzach z napędem 4×4 quattro dostępna jest tradycyjna przekładnia Tiptronic. To dość trwały mechanizm, ale z czasem może niestety wymagać naprawy, zwykle najszybciej poddaje się konwerter momentu obrotowego. Jego wymiana to około 4 tys. zł.

Odradzamy za to wybór egzemplarzy z napędem na przód i z automatyczną, a właściwie zautomatyzowaną przekładnią bezstopniową Multitronic. Tu najczęściej szwankuje oprogramowanie, ale z czasem uszkodzeniu może ulec również łańcuch przekładni. Jeżeli już mamy zamiar kupić samochód z napędem na przód to zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie jednak skrzynia ręczna. Nie jest co prawda tak wygodne jeśli auto eksploatowane jest w mieście, ale na pewno manual może pochwalić się znacznie wyższą trwałością.

Przed zakupem Audi A4 B6 radzimy jeszcze sprawdzić wszystkie wahacze, najczęściej poddają się te w przedni zawieszeniu. Przód auta jest cięższy ze względu na obecność silnika i napędu przez co znacznie szybciej się wybijają niż te z tyłu. Warto je skontrolować, bo jest ich tam aż 8, po 4 na stronę. Użytkownicy tego modelu skarżą się jeszcze na przypadki uszkodzenia przekładni kierowniczej. Symptomem usterki mogą być między innymi luzy i stuki dochodzące z okolic kolumny kierowniczej. Z drobnych mankamentów trzeba wspomnieć jeszcze o wypalających się pikselach wyświetlaczy komputera pokładowego, radia oraz klimatyzacji. Poza tym z niektórych przycisków we wnętrzu schodzi farba. To jednak problem typowo estetyczny.

Według badań niezawodności niemieckiego instytutu TÜV przeprowadzonych w 2014 roku na autach 10- i 11-letnich, Audi A4 uplasowało się w miarę wysoko, bo na 23. miejscu na 78 pozycji. To najwyższy wynik nie tylko biorąc pod uwagę auta klasy średniej premium, ale również modele marek popularnych. Z kolei najgorszy wynik uzyskała Alfa Romeo 156 zajmując dopiero 72. lokatę. Co ciekawe, włoskie auto wypadło najgorzej nie tylko biorąc pod uwagę wozy klasy premium segment D, ale wszystkie modele.

Audi A4 B6 Avant bagażnik (2001-2005)

Bezpieczeństwo

Audi A4 B6 zostało przetestowane przez niezależny instytut Euro NCAP sprawdzający poziom bezpieczeństwa samochodów w roku 2001, ogólny wynik tego modelu to 4 na 5 gwiazdek. Za ochronę osób dorosłych auto otrzymało notę 4 na 5 gwiazdek, a za ochronę pieszych 1 na 4 gwiazdki. Bezpieczeństwa dzieci, ani funkcjonowania obecnych w aucie systemów bezpieczeństwa jeszcze wtedy nie sprawdzano.

Konkurenci

Z Audi A4 B6 konkuruje między innymi Volvo S60 I. Mocnymi stronami szwedzkiej konstrukcji są przede wszystkim pancerne silniki wysokoprężne oraz benzynowe, rewelacyjne zabezpieczenie karoserii oraz podwozia przed korozją, a także bogate wyposażenie oraz ciekawy design. Co prawda sylwetka auta zdążyła się już trochę zestarzeć, widać to szczególnie po egzemplarzach sprzed liftingu (z ciemnymi reflektorami), ale auta po modernizacji nadal wyglądają ciekawie.

Na pochwałę zasługują również jedne z najwygodniejszych foteli w klasie oraz atrakcyjna cena zakupu i niskie koszty eksploatacji w porównaniu do niemiecki rywali. Główna wada szwedzkiego auta to przede wszystkim awaryjne automatyczne skrzynie biegów i nietrwały napęd na 4 koła, który w porównaniu do Audi nie jest tak efektywny. Ma dołączaną tylną oś. Zastrzeżenia można mieć jeszcze do kiepskiej zwrotności auta. Trzeba też przymknąć oko na pękającą skórę tapicerki oraz na trzeszczącą deskę rozdzielczą. Poza tym znalezienie zadbanego auta, szczególnie z początków produkcji graniczy obecnie z cudem.

Ciekawą propozycją wśród auto klasy średniej premium jest jeszcze Saab 9-3 II. Dzięki temu, że bazuje na podzespołach Opla Vectry C jego eksploatacji jest prawdopodobnie jedną z najtańszych spośród wszystkich modeli marek premium w tej klasie. Oferuje ciekawe, pancerne silniki, zapewnia przyzwoity poziom niezawodności i pomimo upływu lat nada wygląda ciekawie i atrakcyjnie. Egzemplarze po liftingu również dobrze mogły by być sprzedawane obecnie, bo ich design właściwie się nie zestarzał. Istotną zaletą jest również atrakcyjna cena zakupu, na pewno będzie dużo taniej niż w przypadku aut niemieckich. Poza tym wybór tego modelu to forma oryginalności. Uwagi można mieć głównie do przeciętnej jakości wnętrza, które na dodatek jest dość ciasne. Za istotny mankament tego modelu można uznać jeszcze przestarzałą wolno działającą automatyczną skrzynię biegów, która znacznie pogarsza osiągi.

Podsumowanie

Audi A4 B6 to jedno z najtrwalszych, najlepiej wyposażonych i najbardziej dynamicznych modeli w swojej klasie. Samochód może pochwalić się też wysokim poziomem niezawodności, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy właściwą wersję silnikową. Większość z nich jest trwała, ale są wyjątki. Również ważny jest jeszcze dobór odpowiedniej skrzyni biegów – polecamy automat Tiptronic, albo skrzynie manualne. Odradzamy awaryjną przekładnię Multitronic. Samochód ma jeszcze wygodne fotele oraz gwarantuje bardzo dobre własności jezdne. Na pochwałę zasługuje też niemal idealny poziom spasowania elementów we wnętrz.

Wady tej konstrukcji to przede wszystkim dość wysoka cena w stosunku do rocznika i wbrew pozorom nie tak tanie części eksploatacyjne, oczywiście nie wszystkie. Narzekać można jeszcze na mało wyrafinowany, nieco już przestarzały design. Choć auto może podobać się nadal to mimo wszystko widać, że jego sylwetka nieco się już postarzała. Drobne zastrzeżenia można mieć jeszcze do osiągów. Są co prawda bardzo dobre, ale w porównaniu do konkurencyjnego modelu BMW Serii 3 E46 wypadają już trochę gorzej.

Ci, którzy zdecydują się na silnik benzynowy mają do wyboru bardzo szerokie pole manewru. Prawie każdy dostępny tutaj motor zasilany szlachetnym paliwem nie boryka się z poważnymi usterkami. Odradzamy jedynie wybór podstawowej jednostki o pojemności 1,6 l, która pomimo swojej wysokiej trwałości zawodzi zbyt słabą dynamiką. Dość ryzykownym wyborem jest jeszcze silnik 2.0 FSI z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wymaga specjalnej, znacznie droższej instalacji gazowe i miewa problemy z osadzającym się nagarem, który z czasem znacząco obniża moc.

Z jednostek wysokoprężnych najbardziej polecamy motory 1.9 TDI, a w szczególności tę najmocniejszą wersję generującą moc 130 KM. Co prawda, jej pompowtryskiwacze nie wytrzymują tyle co w odmianie 115-konnej, ale taka wersja zapewnia najlepszy kompromis pomiędzy osiąga, a niezawodnością. Jednostki V6 choć agresywnie brzmią i gwarantują jeszcze lepsze osiągi miewają problemy z wałkami rozrządu oraz z układem wtryskowym. Jako, że większość diesli ma już za sobą solidne przebiegi do typowych usterek dochodzą jeszcze awarie elementów eksploatacyjnych: dwumasowego koła zamachowego, pompowtryskiwaczy czy turbosprężarki. Filtra cząstek stałych tutaj nie ma.

Najtańsze sztuki Audi A4 B6 są dostępne na internetowych portalach aukcyjnych już za kilka tys. złotych. Niestety zwykle to auta po wypadkach, które często mają jeszcze poważne wady mechaniczne np. nie można prawidłowo ustawić w nich geometrii kół (samochód podczas jazdy ściąga na jedną ze stron) lub silnik nie pracuje prawidłowo. Takich egzemplarzy lepiej unikać. Na zakup zadbanej sztuki warto przeznaczyć co najmniej około 15 tys. zł. Te najbardziej zadbane sztuki potrafią kosztować nawet ponad 24 tys. zł.

Tagi: 4x4A4AudiAvantB6CabrioFSIquattroS lineTDItorsenV6
Artur Kuśmierzak

Autor Artur Kuśmierzak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym z 6-letnim doświadczeniem. Pisałem dla blogów i portali motoryzacyjnych, moje teksty były również publikowane w prasie motoryzacyjnej, między innymi w najpopularniejszym tygodniku w Polsce - Motor. Na portalu autofakty.pl piszę o autach używanych.

DODAJ KOMENTARZ