zamknij
REKLAMA
Opel Astra H 2005-2011 | autofakty.pl

Opel Astra H to nic innego jak popularna Astra trzeciej generacji sprzedawana na świecie także pod innymi markami m.in. Chevrolet, Saturn, Holden czy angielski Vauxhall. Premiera Astry III miała miejsce we wrześniu 2003 r. podczas targów motoryzacyjnych „Motor Show” we Frankfurcie nad Menem, a do sprzedaży trafiła wiosną kolejnego roku.

Sylwetka modelu

Sylwetka modelu Opel Astra H to niezwykle popularny w Polsce kompakt klasy średniej, który np. w wersji kombi znakomicie sprawdza się jako auto rodzinne. Obecnie na rynku wtórym można znaleźć wiele egzemplarzy Astry III jako auta poflotowe (najczęściej kombi). Oczywiście ma to swoje wady i zalety. Wadą na pewno są spore przebiegi tych aut. Należy wziąć pod uwagę także fakt, że cześć z tych samochodów może pochwalić się udokumentowaną historią serwisową. Przez co stają się one całkiem sensowną alternatywą dla aut sprowadzanych z Francji czy Niemiec. Zresztą, ze względu na  niesłabnąca popularność auta na naszym rynku, do Polski w ostatnim czasie napływa wiele egzemplarzy tego modelu.

Opel Astra H był produkowany od 2003 do 2014 r., a w 2007 r. przeszedł niewielki facelifting. Zmieniono w nim kształt przednich reflektorów i tylnych lamp, a także osłonę chłodnicy oraz przedni zderzak. Dopracowano również jakość montażu elementów wnętrza i wykorzystano lepsze materiały.

Stylistyka i wersje nadwoziowe

W porównaniu z poprzednią generacją, Astra III oferuje zdecydowanie bardziej wyrazisty i dynamiczny design. Charakterystyczne przetłoczenia tworzące ostre linie nadwozia mają swoje odzwierciedlenie także we wnętrzu auta. Widać więc w tej stylistyce konsekwentny zamysł projektantów. I chociaż jeszcze 13 lat temu można by uznać ją za interesującą, tak dzisiaj Opel Astra H pozostaje raczej przeciętnie prezentującym się kompaktem. Na ulicy nie zwraca na siebie specjalnie uwagi, co, przy odrobinie dobrej woli, można uznać nawet za jego zaletę. Cóż, w końcu mamy do czynienia z przyzwoicie niemieckim i trochę konserwatywnym autem klasy średniej, więc dlaczego mielibyśmy oczekiwać od niego czegoś więcej.

Producent oferował ten samochód w kilku wersjach nadwoziowych: od 3 i 5-drzwiowego hatchbacka, przez sedana i kombi, aż po cabrio i usportowioną wersję GTC. Opel Astra H ma również dość standardową przestrzeń bagażową – 340/1070 l (wyjściowa pojemność/pojemność po złożeniu tylnej kanapy) w wersji hatchback GTC, 380/1295 l w wersji hatchback 5-drzwiowy, 525 l w sedanie, a w kombi 500/1590 l. Użytkownicy tego auta nie powinni mieć też większych problemów z załadunkiem bagaży, szczególnie w wersji kombi z płaską podłogą bagażnika i niskim progiem załadunku.

Wnętrze

Wnętrze Astry III jest bardzo funkcjonalne, chociaż tak naprawdę niczym szczególnym się nie wyróżnia. Mamy tutaj czytelne zegary, kilka praktycznych schowków i prezentujący się nowocześnie kokpit. I chociaż nie znajdziemy w tym samochodzie multifunkcjonalnych ekranów dotykowych, Astra H zapewnia zupełnie przyzwoity komfort podróżowania, także dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie i dla dzieci bezpiecznie zapiętych w fotelikach (system isofix).

Wersje silnikowe

W odróżnieniu od poprzedniej generacji Opel Astra III zyskał bogatszą gamę bardziej dynamicznych silników – benzynowych:

1.8 16V (115 KM) – do 2005 r.,

1.4 Twinport 90 KM – od 2004 do 2011 r.,

1.6 Twinport 105 K – od 2004 do 2007 r.,

1.6 115 KM – od 2007 r.,

1.6 Turbo 180 KM – od 2007 do 2010 r.,

1.8 125 KM – od 2004 do 2007 r.,

1.8 140 KM – od 2005 do 2010 r.,

2.0 Turbo 170 KM – od 2004 do 2007 r.,

2.0 Turbo 200 KM – od 2004 do 2010 r.,

2.0 Turbo 240 KM – od 2005 do 2010 r.

Z kolei w przypadku silników diesla możemy wybierać spośród następujących jednostek:

1.3 CDTI 90 KM – od 2005 do 2011 r.,

1.7 CDTI 80 KM – od 2004 do 2005 r.,

1.7 CDTI 100 KM – od 2004 do 2011 r.,

1.7 CDTI 110 KM – od 2007 r.,

1.7 CDTI 125 KM – od 2007 r.,

1.9 CDTI 8V 100 KM – od 2005 do 2010 r.,

1.9 CDTI 16V 120 KM – od 2004 do 2005 r., 

1.9 CDTI 8V 120 KM – od 2005 do 2010 r.

1.9 CDTI 16V 150 KM – od 2004 do 2010 r. 

Jaki silnik zatem wybrać? Z benzynowych najlepszą opinią cieszą się jednostki 1.4 i 1.6, które przy stosunkowo niskim spalaniu mogą zaoferować całkiem przyzwoite przyspieszenie i prędkość maksymalną. Zaletą silnika 1.4 jest również zastosowanie trwałego łańcucha rozrządu, podczas gdy w 1.6 jest klasyczny pasek. Są to idealne jednostki napędowe dla najbardziej rozsądnych kierowców. Z kolei amatorzy bardziej dynamicznej jazdy powinni zwrócić uwagę na turbodoładowane silniki 1.6 i 2.0, chociaż w tych przypadkach należy się liczyć ze spalaniem na poziomie nawet 15 l/100 km.

Opel Astra H OPC 2005-2010
Opel Astra H OPC 2005-2010

Wśród silników wysokoprężnych szczególną popularnością cieszy się niezwykle trwały i bezawaryjny 1.9 CDTI, który zapewnia bardzo dobre osiągi przy zachowaniu umiarkowanego spalania. Warto także zwrócić uwagę na silnik stworzony wspólnie przez GM i Fiata, który może pochwalić się spalaniem na poziomie 5 l/100 km w cyklu mieszanym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Stało się. Opel należy już do Grupy PSA

Układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy

Prowadząc Opla Astrę H możemy poczuć się jak w typowym niemieckim samochodzie – zawieszenie jest dość twarde, a układ kierowniczy działa pewnie i precyzyjnie. Bez większych zastrzeżeń działa również układ hamowania. Warto także dodać, że części zamienne do Astry III są oferowane przez wielu producentów i dostępne w umiarkowanych cenach. Możemy mieć więc pewność, że wymiany zużytych elementów zawieszenia lub układu kierowniczego nie będą kosztowne i może je wykonać nawet średnio doświadczony mechanik. 

Warianty wyposażenia

Astra H była oferowana w wielu wersjach wyposażenia – do 2010 r.: Essentia, Enjoy, Edition i Edition Plus (serie limitowane na rynek niemiecki), Elegance, Sport, Cosmo i OPC, a od 2010 r.: Essentia, Enjoy, Sport i Classic III. W wyposażeniu standardowym w wersji Essentia kierowcy otrzymywali ABS, wspomaganie układu kierowniczego, cztery poduszki powietrzne, manualną klimatyzację, elektrycznie opuszczane szyby i elektrycznie sterowane lusterka. Trudno więc powiedzieć, żeby pod względem wyposażenia podstawowego Astra H wyróżniała się czymś szczególnym na tle konkurencji, podobnie zresztą jak w przypadku wyposażenia dodatkowego. Można było zamówić Astrę H z automatyczną klimatyzacją, kurtynami powietrznymi, nawigacją, komputerem pokładowym, dodatkowym radiem dla pasażerów siedzących z tyłu, ESP czy ogrzewaniem postojowym. Niestety, na próżno szukać w Astrze III np. najwyższej klasy systemu audio, który w tym czasie był dostępny w Renault Megane.

Najczęstsze usterki

Czy Opel Astra H to samochód awaryjny? Na pewno bardzo daleko mu do wątpliwego tytułu Królowej Lawet, co oczywiście nie oznacza, że ten model nie ma swoich słabych punktów. Przed zakupem dobrze jest np. sprawdzić klimatyzację, zdarzały się bowiem w Astrach tej generacji częste awarie kompresora i chłodnicy klimatyzacji. Warto także skontrolować kolumnę kierowniczą, czy nie pojawiają się wycieki.

Astrze H przytrafiały się także usterki fabrycznego radia, nieszczelności tylnych lamp oraz awarie elektroniki silnika, gdzie zwykle psuł się moduł sterujący. I cóż, silniki benzynowe w Astrze są w miarę bezawaryjne, a z kolei diesle miewają awarie charakterystyczne dla większości jednostek wysokoprężnych: niedomagania układu paliwowego, usterki turbiny czy koła dwumasowego.

I jeszcze kilka krytycznych uwag na temat wnętrza Astry III. Na pewno można mieć zastrzeżenia co do jakości spasowania elementów – szczególnie w samochodach pochodzących z pierwszych lat produkcji. Zdarza się, że plastiki nieprzyjemnie skrzypią podczas jazdy, a to podczas kilkugodzinnej podróży może być to niezwykle irytujące.

Bezpieczeństwo

Opel Astra H zapewnia bardzo dobry poziom bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych Euro NCAP auto otrzymało łączną ocenę pięciu gwiazdek, co oznacza, że jego kabina oraz strefy kontrolowanego zgniotu zapewniają kierowcy i pasażerom optymalną ochronę przed skutkami wypadków. Testy w laboratoriach Euro NCAP można zobaczyć tutaj:

Konkurenci

A jak Opel Astra H prezentuje się na tle innych samochodów z tego segmentu? Na pewno, mało który z europejskich producentów oferuje aż tyle wersji nadwoziowych. Pod tym względem VW Golf, Ford Focus czy Renault Megane są praktycznie bez szans. Ale czy Astrę H prowadzi się równie dobrze jak np. Forda Focusa? Raczej nie, bo zawieszenie Astry nie ma w sobie nic specjalnego – z przodu kolumny McPhersona, a tyłu klasyczna belka skrętna. Tylko, że dzięki takiej konstrukcji zawieszenia auto jest w stanie przejechać bezawaryjnie dużo więcej kilometrów niż Focus. Opel Astra H jest więc w miarę solidnym autem, które może konstrukcyjnie przegrać ze swoim odwiecznymi rywalami – Fordem Focusem, VW Golfem czy Renault Megane, ale daje w zamian tak pożądaną przez wielu kierowców bezawaryjność i odporność zawieszenia na nasze polskie drogi.

 

Używany Opel Astra H – podsumowanie

Zakup Opla Astry H wydaje się być dobrą decyzją biorąc pod uwagę trwałość zawieszenia, ogólną jakość wykonania, wysoki poziom bezpieczeństwa, a także bogatą ofertę części zamiennych dostępnych w naprawdę niewygórowanych cenach. Oznacza to, że codzienna eksploatacja tego samochodu może być po prostu tańsza niż w przypadku innych aut klasy kompakt. I nie przypadkiem ten model tak bardzo pokochały floty samochodowe. Jego minusem jest przed wszystkim zbyt zachowawcza stylistyka, raczej przeciętne wyposażenie standardowe oraz różne drobne mankamenty techniczne. Jednak Astra H na pewno sprawdzi się jako auto rodzinne – na codzienne dojazdy do szkoły i pracy lub na wakacje.

Ceny używanych Opli Astra trzeciej generacji są raczej przeciętne jak na tę klasę aut. Według serwisu Otomoto.pl za samochód z 2004 r., w dobrym stanie i z podstawowym wyposażeniem, sprzedający żądają ok. 8 tys. zł, ale np. za auta dobrze wyposażone z 2012 r. trzeba zapłacić ok. 26 tys. zł. Oczywiście w ofercie są również Astry GTC z naprawdę mocnym silnikiem i sportową stylizacją, które mogą kosztować nawet 35 tys. zł. Co ważne, w miarę dobry egzemplarz Astry H można już znaleźć w cenie ok. 10 tys. zł i na pewno warto poszukać samochodów z silnikami benzynowymi 1.4 i 1.6 lub wysokoprężnym 1.9 CDTI. To wersje są szczególnie rekomendowane przez kierowców, którzy nie zamieniliby swojej niezawodnej Astry H na żaden inny model.

Tagi: AstraGTCOpelOpel Astra H

DODAJ KOMENTARZ