zamknij
REKLAMA
aplikacje dla kierowców | autofakty.pl

Aplikacje dla kierowców to już całkiem pokaźna część Google Play. Warto więc sprawić, aby smartfony w samochodzie oferowały nam więcej. Sprawdzamy potencjał telefonów z systemem Android w samochodzie.

Idea: po co smartfon w samochodzie?

W licznych kampaniach informacyjnych, na przykładach z życia doświadczamy tego, że połączenie telefonu z samochodem to nie jest dobra opcja. I rzeczywiście rozmowy z telefonem przy uchu, pisanie smsów w trakcie jazdy czy przeglądanie Internetu podczas postoju w korku nie prowadzą raczej do niczego dobrego. Często są przyczyną bardzo groźnych wypadków. Współczesne telefony mogą jednak okazać się niezastąpione w samochodzie, a wymienione wcześniej czynności również można wykonywać bezpiecznie. Dzięki dostępnym funkcjom, a także bogatej kolekcji aplikacji dostępnych przez sklep Google Play system Android oferuje liczne możliwości, wspierające nasze poruszanie się samochodem.

maxresdefault-4

Użytkowanie: jak zamontować?

Zanim zaczniemy się posługiwać telefonem w samochodzie, warto zastanowić się, jak robić to bezpiecznie i wygodnie. Na pewno odpada trzymanie telefonu w ręku, przy uchu czy na kolanach. Najlepszą metodą jest zastosowanie dedykowanego uchwytu samochodowego. Tutaj rynek akcesoriów GSM i samochodowych dostarcza nam mnóstwo różnych alternatyw. Mamy uchwyty mocowane do szyby, do kokpitu, do kratek wentylacyjnych, a nawet do kierownicy. Znajdą się też rozwiązania łączące w sobie uchwyt i ładowarkę samochodową 12V, czyli popularne gniazdko zapalniczki. Nie ma idealnego mocowania. O wyborze tego, który wyda się nam najbardziej odpowiedni, decyduje kilka czynników. Dużo zależy od tego, jakim samochodem jeździmy(układ wnętrza samochodu może sprawić, że przyczepienie uchwytu do szyby będzie wręcz niemożliwe). Po drugie, sam smartfon w zależności od wielkości będzie wymagał innego uchwytu. Ponadto do niektórych modeli producenci przewidzieli też bardzo sprytne dedykowane mocowania.

Finalnie wszystko sprowadza się do naszych indywidualnych preferencji. Sam na przykład bardzo nie lubię uchwytów, w których telefon jest mocno zaczepiony i nie jestem w stanie go szybkim ruchem wyjąć i włożyć. Dodatkowo potrzebuje też mieć możliwość włożenia nie tylko przewodu od ładowarki, ale też kabla jack do podłączenia telefonu z radiem. Do tego jeszcze dochodzą walory estetyczne. Wybór uchwytów jest naprawdę spory, a ceny przystępne zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Użytkowanie: jak obsługiwać?

W samochodzie ekrany dotykowe niekoniecznie się sprawdzają. Co prawda są funkcje i aplikacje, które obsłużymy bezwzrokowo, ale i tak niewielkie przyciski plus nie zawsze równe drogi sprawiają, że jest to trudne. Pierwsze, o czym warto pomyśleć to podłączenie smartfona z Androidem do naszego samochodowego systemu audio, czyli do radia. Jeśli jest taka możliwość, to połączmy telefon z radiem poprzez Bluetooth. Łączność bezprzewodowa pozwala ominąć kable i sprawia, że zwykle telefon przełącza się automatycznie już w momencie uruchomienia samochodu.

Nie we wszystkich samochodach znajdziemy jednak wspomniany interfejs, w części jest on ograniczony wyłącznie do rozmów głosowych. Innym rozwiązaniem jest podpięcie poprzez kabel minijack (złącze słuchawkowe, AUX) – tu oczywiście jesteśmy skazani na przewody. Jeśli te dwie metody nie są dostępne w naszym samochodzie to istnieją również transmitery FM, które sprawiają, że dźwięk z telefonu przekazywany jest do samochodu po falach radiowych. Wtedy jednak musimy liczyć się ze średnią jakością dźwięku. Innym sposobem są też zestawy głośnomówiące Bluetooth.

511866-b

W niektórych telefonach z Androidem np. w wielu smartfonach HTC znajdziemy też dedykowany tryb samochodowy. Dzięki niemu standardowe ikonki interfejsu telefonu zmieniają się na większe przyciski, a funkcje przydatne w samochodzie zostają uwypuklone. Często dostępna jest również opcja dyktowania wiadomości sms, e-maili, a także ich odczytywania. W aucie miłym akcentem jest też odtwarzacz muzyczny z naszymi ulubionymi utworami.

Przydatne aplikacje dla kierowców

To, czego potrzebujemy w samochodzie zależy od nas i tego, jak wykorzystamy nasz telefon w trakcie jazdy. Jeśli jedziemy z dziećmi możemy uruchomić im grę lub włączyć filmy i w tym czasie nie będą się nudziły, a my skupieni bezpiecznie dojedziemy do celu. Natomiast dla kierowcy w smartfonie z Androidem przydatnych może okazać się kilka aplikacji. Oto nasze propozycje, swoisty niezbędnik:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w aucie

Yanosik – darmowa nawigacja, plus informacje o zdarzeniach na drodze, a także fotoradarach prawdziwy asystent polskiego kierowcy

Spotify – aplikacja umożliwiająca dostęp do milionów utworów także offline za 20 zł miesięcznie, wiele opcji również darmowych

Audioteka – biblioteka audibooków, przydatnych podczas dalekich podróży

SkyCash (mobiParking) – aplikacja umożliwiająca opłacenie parkingu w większości polskich miast

OnRoad Augmented Driving – aplikacja ostrzega nas przed samochodami do których zbyt szybko się zbliżamy, albo gdy nieoczekiwanie zjeżdżamy ze swojego pasa ruchu. Dzięki smartfonowi możemy mieć rozwiązania znane z najnowszych samochodów, także w samochodzie sprzed dekady, a nawet dwóch.

AutoGuard Dash Cam Blackbox – aplikacja zamienia nasz telefon w wideorejestrator

LPG CNG Finder Europe – aplikacja lokalizująca stacje z gazem w Europie, przydatne, gdy jeździmy poza granicami polski i posiadamy samochód na gaz

Torque Pro – aplikacja diagnostyczna i monitorująca pracę naszego samochodu po podłączeniu do niego czytnika OBD II (rozwiązanie dla zaawansowanych)

nexus5x-portrait-3

Wybór sprzętu: jaki smartfon do samochodu?

Mamy aplikacje, mamy uchwyt i zwykle mamy też już smartfona. Po tym, jak smartfony z androidem stały się popularne, producenci zaczęli szukać niszy. Istnieją więc telefony, które bardziej niż pozostałe pasują do samochodu, część posiada też dedykowane oprogramowanie. Wybrane smartfony Samsunga z rodziny Galaxy posiadają dedykowany tryb samochodowy, podobnie jest z telefonami HTC. Firma Lark natomiast wypuściła Phablet 6.0. To smartfon posiadający 6-calowy wyświetlacz i dedykowany uchwyt oraz ładowarkę samochodową w zestawie. Taki telefon z powodzeniem może pełnić rolę niezależnego urządzenia. Co więcej, coraz częściej możemy znaleźć akcesoria w postaci lusterek samochodowych z Androidem. To nietypowe rozwiązanie, które działa na podobnej zasadzie jak smartfon, ale montowane jest zamiast albo na lusterku wstecznym. Przede wszystkim wybierając telefon, którego często będziemy używać w samochodzie powinniśmy myśleć o dużym ekranie. 5,5-6 cali to rozmiary, które z powodzeniem zastąpią nam nawigację samochodową.

Nowe technologie: Android Auto i Mirrorlink

Smartfon z Androidem jest w stanie niewielkim kosztem zastąpić nam komputer pokładowy, wideorejestrator oraz system multimedialny. W dodatku skorzystamy z niego w każdym samochodzie. Producenci samochodów, a także telefonów myślą jednak o przyszłości i nabywcom nowych aut oraz zaawansowanych radioodtwarzaczy oferują dodatkowe możliwości. Jeszcze za czasów świetlności marki Nokia pojawiła się technologia MirrorLInk, która pozwala na łączenie samochodów z telefonami kablem i wyświetlaniem na samochodowym ekranie aplikacji. Teraz jest ona dostępna na wybranych telefonach i aplikacjach z Androidem, a także w niektórych samochodach, np. Skodach. O krok dalej idzie Google wprowadzając Android Auto, które ma być szerzej dostępne w najbliższych latach. Po połączeniu telefonu z samochodem otrzymamy cały interfejs przystosowany do obsługi w samochodzie za pomocą komend głosowych, czy przycisków na klawiaturze. Na razie jednak opcje te zwykle są dodatkowo płatne i nie wspierają większości telefonów dostępnych na rynku.

Parrot_AsteroidSmart_insitu_39_Home

Podsumowanie

Telefon w samochodzie może stanowić zagrożenie, ale może być też niezwykle pomocny. Smartfony dzięki bogatej bazie aplikacji dają wiele możliwości. Smartfon z Androidem w samochodzie to wideorejestrator, darmowa nawigacja z informacją o korkach, antyradar, bogata biblioteka muzyki czy nawet audiobooków. Przy korzystaniu ze smartfonu w samochodzie warto sprawdzić, czy nasz model posiada tryb samochodowy ułatwiający sterowanie w trakcie jazdy. Warto też pomyśleć o połączeniu telefonu z radiem, tak aby dźwięk wydobywał się z samochodowych głośników. Nie należy też zapominać o odpowiednim montażu telefonu dzięki dedykowanym uchwytom.

Tagi: Android w aucie
Paweł Okopień

Autor Paweł Okopień

Dziennikarz technologiczny, pasjonat nowinek na rynku elektroniki konsumenckiej, zadowolony użytkownik francuskich samochodów. Aktywny w wielu serwisach i magazynach około technologicznych. W wolnych chwilach płetwonurek. Marzy mu się zakup klasyka najlepiej szwedzkiego

1 KOMENTARZt

  1. Nie polecam Mirrorlinka. Działa z zaledwie kilkoma telefonami. Chcecie się dowiedzieć jakimi? To przeklikajcie całą listę na stronie skody. Nie ma żadnej tabelki czy czegokolwiek czytelnego tylko posra^H^H^H^H^H beznadziejne klikanie telefon po telefonie czy akurat ten ma obsługę Mirrorlink. Znalazłeś taki? Sorry, mam nadzieję, że pamiętasz co kliknąłeś, bo nie piszemy na stronie jakiego telefonu dotyczy to co teraz oglądasz. Wygląda to tak jakby ktoś zrobił to na złość, ale podejrzewam, że to tylko niekompetencja.

DODAJ KOMENTARZ