zamknij
REKLAMA
mandat karny

W centrum dużego miasta parkowanie samochodu może być prawdziwym wyzwaniem. Czasami wolnej luki poszukuje się przez kilkadziesiąt minut! Kierowcy starają się radzić sobie z sytuacją, nie zawsze jednak wybierają opcje zgodne z prawem. Skutek? Narażają się na mandat. Straż miejska podczas ich wypisywania nie stosuje taryfy ulgowej. Dziś opowiemy o tym jakie opcje ma prowadzący karany przez funkcjonariuszy i jakie uprawnienia mają sami funkcjonariusze.

Na początek rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Tak, straż miejska ma pełne prawo wystawiania mandatów karnych. I zostało ono przyznane funkcjonariuszom na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń. W jaki sposób mogą karać kierujących? Odbywa się to na kilka sposobów. Najczęściej jednak wypisują mandat osobie złapanej na gorącym uczynku – np. źle parkującej pojazd. Drugą z opcji jest pozostawienie za wycieraczką pojazdu wezwania. Co dalej? Właściciel pojazdu ma obowiązek zgłosić się z zawiadomieniem do komendy w terminie 7 dni od jego wystawienia.

Mandat: straż miejska może ukarać albo…

Wlepienie mandatu za nieprawidłowe parkowanie nie wyczerpuje wszystkich uprawnień jakie posiadają funkcjonariusze straży miejskiej. Lista przykrych konsekwencji dla kierowcy może być dużo dłuższa. Przykład? W sytuacji, w której złamanie przepisów dotyczących zatrzymywania pojazdów jest szczególnie rażące, funkcjonariusze mogą zlecić założenie blokady na koło w aucie. Gdy zaparkowany samochód zagraża bezpieczeństwu, istnieje możliwość jego odholowania na parking depozytowy. W takim przypadku koszty mogą być naprawdę duże! Prowadzący musi zapłacić mandat za źle wybrane miejsce do zatrzymania auta – najpewniej 100 złotych, a do tego 494 złote za odholowanie samochodu oraz 41 złotych za każdy dzień postoju.

Mandaty wypisywane przez strażników miejskich są mandatami kredytowymi. To oznacza że kierujący ma 7 dni na ich opłacenie. Po tym terminie zaczynają się działania windykacyjne, włącznie z wysyłaniem listów z ponagleniami czy dokonywaniem zajęć na rachunkach bankowych czy ze zwrotu podatku w urzędzie skarbowym. Straż miejska ma możliwość podejmowania prób egzekucji kwot za mandaty przez 5 lat od momentu ich wystawienia. Później pojawia się pojęcie przedawnienia. To nie oznacza, że zobowiązanie kierowcy zniknęło. Wiąże się jedynie z tym, że wyczerpały się wszystkie narzędzia prawne dające możliwość ich legalnego ściągnięcia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat z fotoradaru – ile czasu na dostarczenie?

Mandat: straż miejska daje dwa wyjścia

W sytuacji, w której strażnicy miejscy postanowią ukarać kierowcę mandatem, identycznie jak w przypadku policji otrzymuje on dwa wyjścia. Grzywnę może przyjąć lub też odrzucić. Wybór drugiej opcji sprawi, że straż miejska skieruje wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Wtedy to on będzie rozstrzygać o ewentualnej winie i karze w stosunku do prowadzącego. W momencie, w którym kierujący mandat przyjmie i potwierdzi ten fakt podpisem, grzywna według przepisów prawa staje się prawomocna. Uniknięcie jej staje się zatem dużo trudniejsze.

Oczywiście istnieje możliwość uchylenia prawomocności mandatu. Decyzji w tej sprawie nie podejmuje już jednak straż miejska. Ta na wypisaniu dokumentu zakończyła swoje postępowanie. Kierowca musi zatem złożyć wniosek o uchylenie i skierować go do sądu właściwego dla miejsca, w którym grzywna została nałożona. Ma na to 7 dni od momentu przyjęcia mandatu. Aby unieważnienie kary stało się możliwe, muszą wystąpić określone przesłanki. A podstawowa dotyczy tego, że czyn będący efektem wystawienia grzywny nie był wykroczeniem.

Tagi: mandatstraż miejska
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ