zamknij
mandat karny

W centrum dużego miasta parkowanie samochodu może być prawdziwym wyzwaniem. Czasami wolnej luki poszukuje się przez kilkadziesiąt minut! Kierowcy starają się radzić sobie z sytuacją, nie zawsze jednak wybierają opcje zgodne z prawem. Skutek? Narażają się na mandat. Straż miejska podczas ich wypisywania nie stosuje taryfy ulgowej. Dziś opowiemy o tym jakie opcje ma prowadzący karany przez funkcjonariuszy i jakie uprawnienia mają sami funkcjonariusze.

Na początek rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Tak, straż miejska ma pełne prawo wystawiania mandatów karnych. I zostało ono przyznane funkcjonariuszom na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń. W jaki sposób mogą karać kierujących? Odbywa się to na kilka sposobów. Najczęściej jednak wypisują mandat osobie złapanej na gorącym uczynku – np. źle parkującej pojazd. Drugą z opcji jest pozostawienie za wycieraczką pojazdu wezwania. Co dalej? Właściciel pojazdu ma obowiązek zgłosić się z zawiadomieniem do komendy w terminie 7 dni od jego wystawienia.

Mandat: straż miejska może ukarać albo…

Wlepienie mandatu za nieprawidłowe parkowanie nie wyczerpuje wszystkich uprawnień jakie posiadają funkcjonariusze straży miejskiej. Lista przykrych konsekwencji dla kierowcy może być dużo dłuższa. Przykład? W sytuacji, w której złamanie przepisów dotyczących zatrzymywania pojazdów jest szczególnie rażące, funkcjonariusze mogą zlecić założenie blokady na koło w aucie. Gdy zaparkowany samochód zagraża bezpieczeństwu, istnieje możliwość jego odholowania na parking depozytowy. W takim przypadku koszty mogą być naprawdę duże! Prowadzący musi zapłacić mandat za źle wybrane miejsce do zatrzymania auta – najpewniej 100 złotych, a do tego 494 złote za odholowanie samochodu oraz 41 złotych za każdy dzień postoju.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Jak sprawdzić, czy DPF jest usunięty?

Mandaty wypisywane przez strażników miejskich są mandatami kredytowymi. To oznacza że kierujący ma 7 dni na ich opłacenie. Po tym terminie zaczynają się działania windykacyjne, włącznie z wysyłaniem listów z ponagleniami czy dokonywaniem zajęć na rachunkach bankowych czy ze zwrotu podatku w urzędzie skarbowym. Straż miejska ma możliwość podejmowania prób egzekucji kwot za mandaty przez 5 lat od momentu ich wystawienia. Później pojawia się pojęcie przedawnienia. To nie oznacza, że zobowiązanie kierowcy zniknęło. Wiąże się jedynie z tym, że wyczerpały się wszystkie narzędzia prawne dające możliwość ich legalnego ściągnięcia.

Mandat: straż miejska daje dwa wyjścia

W sytuacji, w której strażnicy miejscy postanowią ukarać kierowcę mandatem, identycznie jak w przypadku policji otrzymuje on dwa wyjścia. Grzywnę może przyjąć lub też odrzucić. Wybór drugiej opcji sprawi, że straż miejska skieruje wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Wtedy to on będzie rozstrzygać o ewentualnej winie i karze w stosunku do prowadzącego. W momencie, w którym kierujący mandat przyjmie i potwierdzi ten fakt podpisem, grzywna według przepisów prawa staje się prawomocna. Uniknięcie jej staje się zatem dużo trudniejsze.

Oczywiście istnieje możliwość uchylenia prawomocności mandatu. Decyzji w tej sprawie nie podejmuje już jednak straż miejska. Ta na wypisaniu dokumentu zakończyła swoje postępowanie. Kierowca musi zatem złożyć wniosek o uchylenie i skierować go do sądu właściwego dla miejsca, w którym grzywna została nałożona. Ma na to 7 dni od momentu przyjęcia mandatu. Aby unieważnienie kary stało się możliwe, muszą wystąpić określone przesłanki. A podstawowa dotyczy tego, że czyn będący efektem wystawienia grzywny nie był wykroczeniem.

Tagi: mandatstraż miejska
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.